رنگ پلی یورتان آکریلیک

رنگ پلی یورتان آکریلیک

رنگ پلی یورتان اکریلیک از انواع پوشش پلی یورتان است. رنگ‌ها به دو دسته کلی پایه آبی و پایه حلال آلی تقسیم می‌شوند. از طرفی تنوع رنگ‌ها بسیار زیاد است. برخی از رنگ‌ها رنگ پلی یورتان، آکریلیک، اپوکسی و … هستند.که هر کدام ویژگی خاص خود را دارد. باید بدانیم که رنگ‎‌های پایه آبی از لحاظ استفاده در محیط، سلامتی و حفظ محیط زیست بسیار مهم و حائز اهمیت است.

رنگ پلی یورتان آکریلیک نوعی رنگ است که می‌تواند بر پایه حلال آبی باشد. یعنی رقیق کردن آن با آب صورت می‌گیرد که هیچگونه خطری ندارد و بوی نامطبوعی هم در محیط ایجاد نمی‌کند. به دلیل غلظت بالای رنگ آکریلیک می‌توان از آن‌ها برای ایجاد پوشش بافت استفاده کرد. به دلیل انعطاف پذیری که دارد احتمال ترک خوردن آنها کم است و در نتیجه عمر مفید بالایی دارد. رنگ آکریلیک نسبت به رنگ روغنی که پایه حلال آلی است مزیت زیادی دارد .کما اینکه رنگ روغنی فرایند رنگ پذیری سخت‌تر و طولانی‌تری دارد.

مقاومت بالای رنگ پلی یورتان اکریلیک

رنگ‌های اکریلیک بعد از خشک شدن بر روی سطح می‌تواند در تماس با مواد شیمیایی مانند اسید، باز و الکل‌ها باشد. به عبارت دیگر، مقاومت شیمیایی خوبی دارند. رطوبت نسبی آنها نباید بیش از ۸۵ درصد باشد. بعد از اختلاط اجزای رنگ آکریلیک تا ۸ ساعت بیشتر نمی‌توان از آن استفاده کرد. بنابراین مقدار رنگی که درست می‌شود در واحد زمان نباید زیاد باشد تا ماده هدر نرود.
اما پلی یورتان‌ها نوعی رنگ است که از دو جزء سخت و نرم یعنی ایزوسیانات و پلی ال تشکیل شده است که می‌تواند طیف گسترده‌ای از خواص را دهد. آنها مقاومت بسیار بالایی در برابر اشعه فرابنفش دارد. خواص مکانیکی عالی دارند. آن‌ها رنگ دو جزئی هستند که باید قبل از به کارگیری جزء رزین و هاردنر اختلاط مناسبی یابد و در دمای اتاق و درجه حرارت پایین بسیار سریع خشک می‌شود. مقاومت سایشی و ضربه پذیری بالایی دارند و چسبندگی آن‌ها به انواع سطوح اعم از بتن و فلز عالی است. همچنین مقاومت شیمیایی عالی دارد.

محصول پیشنهادی: کفپوش اپوکسی ضد خش و سایش

ویژگیهای منحصر به فرد

هر دو نوع رنگ آکریلیک و پلی یورتان به عنوان رنگ انتهای میانی کاربرد دارد. از ویژگی‌های هر دو نوع رنگ می‌توان توامان استفاده کرد تا ویژگی‌های منحصر به فردی را بدست آورد. از این‌رو، رنگ پلی یورتان آکریلیک می‌تواند تهیه و استفاده گردد. رنگ پلی یورتان آکریلیک دارای مزایایی از جمله ضد خوردگی است. آن‌ها در محیط داخل و بیرون و به عنوان پوشش تزئینی مورد استفاده هستند. رنگ پلی یورتان آکریلیک، یک نوع رنگ دو جزئی بوده که نسبت رزین به هاردنر در آن ۲ به ۱ است. زمان انبارداری آن حدود ۵ سال برای رنگ‌های بدون رنگدانه متالیک و آن‌هایی که رنگ متالیک هستند ۳ سال تخمین زده شده است. خشک شدن سطحی ۸۰ دقیقه، خشک شدن عمقی ۸ ساعت و سخت شدن عمیق یک هفته در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد می‌باشد. آنها براق، منعطف، دارای چسبندگی و دوام عالی هستند. مقاوم در برابر آب، ضربه و سایش هستند و پایداری عالی در شرایط جوی مختلف دارد.از رنگ پلی یورتان آکریلیک با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد می‌توان در پوشش سازه فلزی در کشتیرانی، در محیط‌هایی که ثبات فام و براقیت زیاد نیاز است و در پتروشیمی و نیروگاه‌ها همچنین مخازن و لوله‌های تصفیه فاضلاب و به عنوان لایه ضد اشعه فرابنفش استفاده کرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *