بهترین رنگ استخر

بهترین رنگ استخر در میان رنگ های پلیمری ایستا پلیمر شریف کدام است؟ رنگ استخر انواع گوناگونی دارد در قدیم از رنگهای روغنی استفاده میشد. اما امروزه بیشتر از رنگهای پلیمری پایه رزین اپوکسی و یا آکریلاتی و همچنین رنگهای کفپوش پلی یورتان میتوان استفاده کرد. هر کدام از رنگها برای یک نوع استخر با یک سازه خاص مناسب خواهد بود و شرایط محیطی را نیز باید در انتخاب رنگ استخر در نظر گرفت. در نتیجه نمی‌توان دقیق اعلام کرد که تنها یک رنگ برای استخر مناسب است. به همین دلیل در ادامه به توضیح انتخاب بهترین رنگ استخر برای یک سازه استخری پرداخته خواهد شد.

یکی از انواع تقسیم بندی رنگ استخری رنگ پایه حلالی و آبی است که در نوع اول حلال آن از حلال آلی است که در موارد زیادی مشکلات محیط زیستی و انسانی را ایجاد میکند که امروزه تولید رنگ پایه آبی بسیار مورد توجه است. رنگ پایه آبی سبب میشود در بافت سیمان استخر بتواند نفوذ داشته باشد و به راحتی پوسته پوسته نمی‌شود. اکثر رنگ‌های پایه حلال تینر سبب باد کردن و پوسته شدن خواهد شد. در صورتیکه رنگ پایه آبی به دلیل عدم وجود حلال آلی گران قیمت، ارزان و مقرون به صرفه نیز هستند.

انواع رنگ استخر

  • رنگ آکریلاتی

آکریلات‌ها از گروه های وینیلی تشکیل میشود که دارای باند دوگانه C=O هستند. این مواد ارزانترین رنگ پلیمری محسوب میشود که برای استخر با ارتفاع زیاد مناسب نیست و مقاومت کمتری نسبت به دیگر رنگهای پلیمری دارد.

  • رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی از رزین اپوکسی که متشکل از بیس فنل A و هاردنر پلی آمین و یا پلی آمید است، تشکیل میشود که در برابر فشارهای هیدرولیکی، نفوذ آب و رطوبت مقاومت خوبی دارد.

  • رنگ پلی یورتان

مقاومت رنگ پلی یورتانی بیشتر از رنگ اپوکسی در برابر آب و رطوبت است همچنین مقاومت عالی در برابر نور فرابنفش دارد که سبب میشود در استخر روباز از آن استفاده شود تا در برابر نور فرابنفش تخریب نگردد.

  • رنگ پایه نانو مواد

رنگ پایه نانو از ماتریس رزین آکریلات و دیگر رزین پلیمری تشکیل شده است که وجود درصد کمی از مواد نانو برای افزایش خواص و مقاومت در برابر برخی عوامل است. نانو مواد علاوه بر کاهش قیمت، خواص بهینه ای به رنگ استخر می‌دهد.

  • رنگ ضد جلبک

جبلک به دلیل راکد بودن آب استخرها و عدم جریان یابی ایجاد میگردد که چه برای استخر شنا و چه برای استخر پرورش ماهی بسیار مضر خواهد بود. علاوه بر اینکه تعمیرات و شستشوی آن زمانبر و هزینه بر خواهد بود. این راکد بودن سبب ایجاد جلبک خواهد شد. استفاده از رنگهای بادوام و مقاوم در برابر بروز جلبک با سطح صیقل آن میتواند از بوجود آمدن و رشد جلبک جلوگیری کند که رنگهای پلیمری این حالت صیقل را دارند.

فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین رنگ استخر عبارتند از:

  • مقاومت در برابر تغییرات شکل ظاهری به دلیل تابش نور خورشید که باید رنگ استخری مقاومت کافی در برابر UV را داشته باشد.
  • مقدار عمق و فشار هیدرواستاتیکی
  • نوع و جنس سازه استخر (بر پایه بتن، سیمان، فلز و …)

برخی دیگر از رنگهای پایه پلیمری با خاصیت لاستیک و کشسان سبب درزبندی مناسب شده و از باد کردن و پوسته شدن سطح زیرین آن جلوگیری میکند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *