رنگ پوششی

رنگ پوششی چیست؟

رنگ پوششی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ برای پاسخ به این سوال با ما در سایت ایستا پلیمر شریف همراه باشید. واژه رنگ به معنای یک مایع برای پوشش هر سطحی است که می‌تواند این سطح فلز، چوب، بتن و غیره باشد.

رنگ پلیمری معروف، رنگ اپوکسی ، پلی استر، رنگ آکریلیک و پوشش پلی یورتان است که می‌تواند پایه آبی یا حلال آلی را داشته باشد. رزین نیترو سلولز نیز نوعی دیگر از رنگ می‌باشد. در صنعت دو نوع تقسیم بندی رنگ به طور کلی وجود دارد.

رنگ پوششی و رنگ غیر پوششی تقسیم بندی آن است. که در این مقاله به توضیح رنگ پوششی پرداخته خواهد شد. لازم به ذکر است که تنوع رنگها زیاد است و تقسیم بندی آنها از چند منظر متفاوت وجود دارد.

رنگی که روی سطوح چوبی را به طور کامل می‌پوشاند به طوری که موج‌ها و الیاف چوب دیده نشود، به رنگ پوششی غیر شفاف معروف است.

انواع رنگ پوششی

 • رنگ روغنی: رنگ روغنی ترکیبی از پودر رنگ، روغن جلادهنده، حلال و مواد روان کننده است. آ‌‌‌‌ن‌ها به دو دسته مات و براق تقسیم می‌شود. از این نوع رنگ برای محل‌هایی با رطوبت بالا مانند حمام و سرویس بهداشتی، آزمایشگاه‌ها و کابینت آشپزخانه و یا در محل‌هایی که در معرض باران است مانند پنجره ساختمان‌ها استفاده می‌شود. اجرای آن با قلمو صورت می‌گیرد. عواملی اعم از رطوبت و درجه حرارت بر خشک شدن آن موثر است که بین ۴ تا ۱۲ ساعت برای خشک شدن آن‌ها وقت لازم است.

 

 • رنگ فوری یا تینری: این رنگ دارای حلال تینر است که سرعت خشک شدن آن نسبت به رنگ روغنی بیشتر است و اجرای آن با قلمو و پیستوله صورت می‌گیرد. زیرا سرعت خشک شدن بالاست. آن‌ها قابلیت پولیش زنی را دارد و جزء رنگهای هوا خشک محسوب می‌شود.

 

 • رنگ پلیمری یا پلاستیکی: حلال آن‌ها می‌تواند آب باشد. در مقابل رطوبت و حرارت مقاومتی ندارد و برای سطوح گچی و سیمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشش دهی رنگ پلاستیکی کم است. بنابراین باید دو تا سه بار روی یک سطح را پوشش داد. پلی یورتان‌ها نوعی رنگ پلیمری هستند که مقاومت عالی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد و در محیط‌های بیرونی کاربرد فراوان دارد. از دیگر رنگ‌های پرکاربرد رنگ اپوکسی و آکریلیک می‌باشد. رنگ پوششی پلیمری می‌تواند برای کاربرد موارد پوشش ضد حریق ، رنگ ترافیکی، ضد خوردگی و ضد زنگ به کار رود.

 

 • اکلیل: از فلزاتی مانند آلومینیوم (رنگ نقره‌ای) ، برنز (رنگ طلایی) و مس (رنگ مسی) می‌توان رنگ به دست آورد. اختلاط اکلیل‌ها با رنگ می‌تواند رنگ‌های متالیک را ایجاد کند.

 

رنگ پوششی گرد و غبار زیادی را تولید می‌کند. برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار از آبشار رنگ استفاده می‌شود. برای حفظ سلامتی و ایمنی افرادی که اجرای رنگ پوششی را به عهده دارند حتماً استفاده از ماسک، کلاه، عینک و لباس کار مناسب الزامی است.

محصول پیشنهادی: رنگ ضد حریق

مراحل اجرای رنگ بر روی سطوح

 1. ابتدا باید میخ‌ها سنبه کوبی شود.
 2. خلل و فرج روی سطوح باید بتونه کاری شود و ترک‌های موجود پوشیده شود.
 3. سطح یکنواختی باید ایجاد شود. بنابراین عملیات سنباده کاری نیاز است.
 4. عملیات ماستیک کاری مورد نیاز است.
 5. سپس سنباده کاری سطح ماستیک کاری باید صورت گیرد.
 6. سیلر کاری شود.
 7. لکه گیری به خوبی صورت گیرد.
 8. سپس اجرای رنگ با قلم‌مو و پیستوله انجام گیرد.

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *