علت ترک خوردن رزین اپوکسی

علت ترک خوردن رزین اپوکسی چیست؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در حین کار با رزین اپوکسی شاهد ترک خوردن رزین اپوکسی شده اید. اما اگر علت ترک خوردن رزین اپوکسی را پیدا کنیم میتوانیم از ترک خوردن دوباره آن جلوگیری کرده و ترکهای آن را با استفاده از روش های مختلف میتوان آن را ترمیم کرد. البته برای ترمیم آن لازم است در قدم اول به بررسی علت ترک خوردن رزین اپوکسی پرداخت تا از این طریق آن بتوان بهترین راه را برای تعمیر انتخاب کرد.

همان طور که میدانید برای این که اپوکسی ها خشک شوند آن را با ماده ای به نام هاردنر ترکیب میکنند. ترکیب این دو ماده با یکدیگر باعث ایجاد نوعی واکنش شیمیایی میشود.

زمانی که این واکنش اتفاق می افتد میزانی که گرما از آن آزاد میشود که در این شرایط، عدم توجه به برخی نکات مهم مانند اضافه بودن میزان هاردنر باعث گرم شدن رزین اپوکسی و در نهایت ترک خوردن آن میشود.

چگونه میتوان رزین اپوکسی ترک خورده را تعمیر کرد؟

حال که در این مقاله ایستا پلیمر شریف با علت ترک خوردن رزین اپوکسی آشنا شدید ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه میتوان رزین اپوکسی ترک خورده را تعمیر کرد و کفپوش اپوکسی سالم و مسطحی داشت؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: شرایط مختلفی برای تعمیر رزین اپوکسی وجود دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت.

 

تعمیر ترک خوردن رزین اپوکسی

 

ترک روی سطوح اپوکسی

در این صورت میتوان از سمباده استفاده کرد. با این کار رزین اپوکسی برای لایه ی بعدی آماده میشود. البته توجه داشته باشید که میزان سمباده کشیدن نباید بیشتر از حد معمول باشد چون در این حالت باعث میشود که لایه رویی به خوبی روی آن قرار نگیرد.

ترک روی لبه های اپوکسی

در این صورت اگر اندازه و سایز پروژه مهم نیست!! لبه ها را با اره برش دهید، سپس روی آن را سمباده کشیده و لایه ی بعدی رزین اپوکسی را بر روی آن قرار دهید.

ترک داخل رزین اپوکسی

اگر ترک رزین اپوکسی مشکل ساز نباشند، میتوانید آن را به همان حالت رها کنید چرا که باعث نوعی زیبایی در آن میشود. اما اگر این موضوع مشکل ساز باشد، میتوانید محلی که ترک خورده است را کاملا خالی کرده، محل مورد نظر را سمباده کشیده و سپس یک لایه رزین اپوکسی دیگر بر روی آن قرار دهید. به این ترتیب میتوان رزین اپوکسی ترک خورده را تعمیر کرد.

جلوگیری از ترک برداشتن رزین اپوکسی

در ساخت رزین اپوکسی فرآیند خشک شدن رزین باید به خوبی انجام گیرد. ابتدا لایه های رزین را تا حد ممکن نازک ریخته شود تا به خوبی خشک شود زمانی که رزین ضخیم ریخته میشود گرمای تولید شده نمیتواند به سطح بیایید و رزین بیش از اندازه داغ میشود. خشک شدن لایه قبلی بسیار اهمیت دارد که اگر لایه خشک نشده باشد با لایه جدید همخوانی نخواهد داشت و موجب ترک برداشته شدن رزین اپوکسی میشود. یکی دیگر از عواملی باعث میشود رزین اپوکسی ترک بردارد هاردنر نیز میباشد. هاردنرد ماده بسیار حساسی میباشد اگر هاردنر کمتر از ۵۰ درصد باشد رزین حالت چسبندگی پیدا میکند و اگر بیشتر از ۵۰ درصد باشد رزین ترک برمیدارد. باید میزان استفاده از هاردنر را به درستی ریخته شود.

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *