نصب اپوکسی روی موزاییک

آیا امکان نصب اپوکسی روی موزاییک وجود دارد؟

نصب اپوکسی روی موزاییک بدون هزینه برداشتن موزاییکها ممکن است. امروز به توضیح این مساله در ایستا پلیمر شریف میپردازیم. کفپوش اپوکسی یکی از انواع کفپوش مدرن می‌باشد که جایگزین برای سطح بتنی، موزاییک، سرامیک و … است.

این کفپوش متشکل از اجزایی از جمله رزین، فیلر، افزودنی ضد رسوب، ضد حباب، همتراز کننده، پیگمنت و رقیق کننده واکنشگر برای تنظیم ویسکوزیته است. جزء دیگر آن نیز هاردنر، جهت سخت کنندگی کفپوش است.

در نهایت کفپوش اپوکسی بسیار با دوام، با طول عمر بالا و کیفیت بسیار مناسب است که شستشوی آسان، قیمت نهایی کمتر و مقرون به صرفه بودن، سبب می‌شود که مرکز توجه قرار گیرد.

کفپوش اپوکسی دارای انواع مختلف در طرح و رنگ‌های متنوعی است که کفپوش سه بعدی ، سه بعدی متحرک و متالیک از انواع آن است که زیبایی ظاهری خاصی دارد؛ علاوه بر این، مزایای زیادی مانند خواص فیزیکی و مکانیکی و مقاومت شیمیایی مناسبی را دارا است.

باید مدنظر داشت که اجرای کفپوش اپوکسی دارای مراحلی از جمله زیرسازی است که بسیار مهم است و نیاز به مشاوره و کمک متخصصان این صنعت دارد.

نکات مهم در نصب اپوکسی روی موزاییک

برای اجرای کفپوش اپوکسی باید زیرسازی کفپوش اپوکسی به صورتی انجام پذیرید که سطح هموار، بدون خلل و فرج و ساب داده شده، باشد. همچنین جنس سطح زیرین باید به گونه‌ای باشد که چسبندگی اپوکسی به سطح زیرین کاملا درست صورت گیرد و در طولانی مدت سبب تبله، ترک و پوسته پوسته شدن کفپوش اپوکسی نشود.

برای مثال، اجرای کفپوش اپوکسی بر روی چوب به دلیل منعطف بودن چوب و تغییر شکل نامحسوس در اثر تغییرات دمایی آن، مناسب نیست. زیرا اپوکسی قابلیت مقابله با انبساط چوب را ندارد و سبب ایجاد ترک بر روی کفپوش اجرا شده می‌شود.

بنابراین، باید زیرسازی مناسب باشد و سطح زیرین اجرایی کفپوش اپوکسی تغییر شکل ندهد. همچنین رطوبت عاملی است که اپوکسی به آن واکنش نشان می‌دهد و به طور طبیعی در چوب این رطوبت وجود دارد. موزاییک یکی از سطوحی است که در آن این مشکل وجود ندارد؛ اما برای اجرا باید درزهای بین موزاییک بوسیله مواد پرکننده‌ی درزهای اپوکسی بتونه کاری شود و ناهمواری سطحی و تخلخل در آن وجود نداشته باشد.

برای نصب روی موزاییک نیاز به پرایمری قوی است

همچنین در موزاییک رطوبت ذاتی وجود ندارد در نتیجه امکان نصب و اجرا کفپوش اپوکسی بر روی آن وجود دارد. از طرفی سطح موزاییک مانند سنگ مرمر پولیش شده نیست.

بنابراین نیاز به مضرس شدن ندارد و چسبندگی مکانیکی بین رزین و سطح زیرین به خطر نمی افتد و نسبت به سنگ مرمر راحت‌تر اجرا خواهد شد. اما در کل نیاز به پرایمر قوی جهت چسبندگی مناسب رزین اپوکسی به موزاییک است. کفپوش اپوکسی بیمارستان‌ ها، سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه‌ها و محیط‌های صنعتی کاربرد دارد که هر کدام از این موارد نیاز به زیرسازی موزاییک دارد.

بنابراین با توجه به توضیحاتی که پیشتر داده شد و با تمهیداتی که رعایت شود امکان نصب کفپوش اپوکسی روی موزاییک وجود دارد. اما باید بدانیم که بهترین سطح زیرین برای اجرای کفپوش اپوکسی سطح بتنی است که چسبندگی عالی به آن دارد و زیرسازی آن دشوار نیست.

به طور کلی کفپوش اپوکسی قابلیت نصب روی سطوح مختلف را دارد؛ اما مراحل زیرسازی آن متفاوت است؛ که در موزاییک‌ها نسبت به فلز، چوب، سنگ مرمر مناسب‌تر است.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *