قیمت اجرای کفپوش اپوکسی

قیمت اجرای کفپوش اپوکسی

قیمت اجرای کفپوش اپوکسی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت اجرای کفپوش اپوکسی چه مقدار است و به چه عواملی بستگی دارد. ایستا پلیمر شریف امروز قصد دارد به این مساله بپردازد. مواد تشکیل دهنده کفپوش اپوکسی ، رزین اپوکسی و سخت کننده می باشد. این نوع کفپوش‌ها که کاربردهای گسترده‌ و ویژگی‌های منحصر به فردی داراست، بسیار اهمیت دارند. باید در نظر داشت عوامل متعدد بر قیمت نهایی کفپوش اپوکسی اثر دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. در واقع با احتساب چندین مورد می‌توان قیمت نهایی را بدست آورد. در ادامه به بررسی این عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار می‌پردازیم.

حمل و نقل مواد تا محل اجرا به دلیل مسافت موجود در قیمت محسوب میشود.

با توجه به اینکه برای اجرای کفپوش اپوکسی به زیرسازی دقیق نیاز است هر چه سطح هموارتر باشد و نیاز به زیرسازی کفپوش اپوکسی و استفاده از دستگاه ساب یا مکش جهت جمع آوری گرد و خاک ناشی از ساب دادن زمین، کمتر باشد؛ هزینه، نیروی انسانی و زمان کمتری صرف خواهد شد. اما اگر سطح ناهمواری‌های شدید داشته باشد زیرسازی زمان‌بر و پرهزینه خواهد بود.

عامل دیگری که در قیمت اجرای کفپوش اپوکسی اهمیت دارد کاربری کفپوش می‌باشد. برای مثال اگر در محیط های پر تردد از این کفپوش استفاده شود باید ضخامت اپوکسی بیشتر باشد پس مواد بیشتری نیاز است و قیمت افزایش می‌یابد. در محیط‌های صنعتی که تردد و فشارهای زیادی بر کف وارد میشود ضخامت بیشتر (۳ میلی متر و یا حتی بیشتر) نیاز است. اما در محیط های کم تردد ضخامت را تا ۲ میلی متر می‌توان کاهش داد.

محاسبه قیمت اجرای اپوکسی

در محاسبه قیمت، مساحت را باید مد نظر داشت و همچنین نوع کاربری که ضخامت نهایی دو میلیمتر، سه میلیمتر یا بیشتر باشد، مهم است. به طور کلی به ازای هر یک متر مربع با در نظر گرفتن اجرای ضخامت ۱ میلیمتر، یک لیتر از مواد اپوکسی نیاز است. با اطلاع داشتن از دانسیته ماده که در هر گرید می تواند متفاوت باشد و محاسبه کل مساحت اجرایی و ضخامت مورد نظر، ضرب این فاکتورها، وزن ماده اپوکسی را می‌دهد و از این طریق قیمت آن محاسبه می‌گردد.

اپوکسی‌ها با وزن مخصوص کم قیمت بالاتری نسبت به اپوکسی با وزن مخصوص زیاد دارد. در نتیجه در انتخاب نوع اپوکسی باید دقت شود. این اطلاعات را باید از برگه اطلاعات مواد یا همان Datasheet بدست آورد.

بسته به نوع کفپوش اپوکسی، قیمت آن متفاوت است. برای مثال کفپوش‌های دکوراتیو که خود شامل کفپوش اپوکسی متالیک ، کفپوش اپوکسی سه بعدی و یا کفپوش سه بعدی متحرک است، به دلیل کیفیت بالای پیگمنت و رنگ دانه‌ها قیمت بالاتری نسبت به کفپوش‌های صنعتی دارد.

نوع رزین، سخت کننده، استفاده از پرکننده یا همان فیلرها، روان کننده ها و مواد افزودنی جهت ضد آب کردن، ضد استاتیک، ضد میکروب و … روی قیمت نهایی موثر است.

هر چه مقدار پرکننده افزایش یابد قیمت اپوکسی را کمتر می‌کند. اگر مقدار پرکننده بیش از ۵۰ درصد باشد قطعا کیفیت محصول را کاهش می‌دهد و در نتیجه قیمت کم محصول اصلا به صلاح اجرای کار نیست.

کفپوش های اپوکسی ویژگی های بسیار خوبی نظیر مقاومت مکانیکی، مقاومت شیمیایی، مقاومت در برابر رشد میکروب و … را دارد و نسبت به کفپوش های سنتی مانند سرامیک و سنگ برتری دارد. اما قیمت آنها نیز بسیار بیشتر است و در اجرای منازل مسکونی کوچک خیلی به صرفه نیست و در محیط های صنعتی، یا بیمارستان‌ ها که نیاز به کفپوش آنتی باکتریال و بدون درز می باشد بهتر است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *