کفپوش اپوکسی پل عابرپیاده

کفپوش اپوکسی پل عابرپیاده

کفپوش مناسب برای پل عابرپیاده

آیا کفپوش اپوکسی پل عابرپیاده پوششی مناسب برای پل عابرپیاده هست یا خیر؟ پل عابر پیاده یک معضل اساسی به دلیل عبور و مرور زیاد است. سطح این فلزات عاج دار ساخته میشود. اما بعد از مدتی ساییده میشود. و در زمان بارش برف و باران آنها را لغزنده میکند و آسیب جدی می تواند وارد کند. برای برطرف کردن این موضوع باید از کفپوش پل عابرپیاده استفاده شود که این مشکلات را برطرف کند. اما آیا کفپوش اپوکسی پل عابرپیاده قادر به رفع این مشکلات است؟

انتخاب کفپوش مناسب برای یک کاربرد خاص موضوع مهمی است. برای مثال پل عابر پیاده از جنس فلزی هستند. باید کفپوشی انتخاب شود که چسبندگی خوبی با سطح فلزی داشته باشد. از طرفی پل های عابر پیاده در محیط باز و در معرض سرما و گرمای شدید می باشد یعنی انقباض و انبساط شدیدی صورت میگرد پس کفپوش باید مقاومت حرارتی مناسب داشته باشد. همچنین در معرض بارندگی می باشد. باید سطحی داشته باشد که اصطکاک داشته باشد تا از لغزنده بودن آن جلوگیری شود و همچنین با آب باران واکنش ندهد و باعث از بین رفتن کفپوش نشود.

جهت ایجاد سطحی زبر برای جلوگیری از لغزنده بودن کفپوش پل عابرپیاده ، نوعی از کفپوش اپوکسی با سیلیس یک انتخاب مناسب برای محافظت از سطح و ایجاد زبری است. این کفپوش با نام مورتا اپوکسی شناخته شده است. با توجه به اینکه اجرا کردن کفپوش پل عابر پیاده باید سرعت عمل و سرعت خشک شدن بالایی داشته باشد، کفپوش اپوکسی انتخاب مناسبی است. کفپوش ذکر شده یعنی اپوکسی با سیلیس در کمتر از ۸ ساعت  در دمای ۲۵ درجه کاملا خشک میشود.

روش اجرای کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده

  1. برای این نوع کاربرد، سطح فلز باید عاری از آلودگی سطحی و زنگ زدگی باشد.
  2. پرایمر مخصوص برای سطح فلزی استفاده شود.
  3. سپس زمان داده میشود تا پرایمر خشک شود.
  4. در مرحله بعد کفپوش اپوکسی با سیلیس ترکیب شده و بر روی سطح صاف میشود.

مزایای کفپوش اپوکسی پل عابرپیاده

 مزیت پوشش اپوکسی ضد آب بودن آن است. به راحتی تمیز میشود و قابلیت آنتی باکتریال آن سبب میشود هیچگونه باکتری و قارچ رشد نکند که به آن کفپوش اپوکسی آنتی باکتریال میگویند. به همین دلیل طول عمر کفپوش افزایش می یابد.

کفپوش اپوکسی به دلایلی برای کاربری کفپوش پل عابر پیاده بر سایر کفپوش ها مزیت دارد. قابلیت طرح و رنگ متفاوت، قابلیت استفاده در مکان‌های پر تردد، نگهدای آسان و ساده، قابلیت اجرا در شرایط آب هوایی متفاوت از مزایای آن می باشد. همچنین هیچگونه درزی ندارد و به راحتی قابلیت اجرایی و  تمیز شدن را دارد. سختی این کفپوش ها بسیار بالاست در واقع مقاومت فشاری کفپوش اپوکسی پل عابرپیاده و مقاومت در برابر سایش بالایی دارد. مقاومت شیمیایی خوبی دارند. و در نهایت اقتصادی است.

باید بدانیم که مقاومت در برابر سایش کفپوش اپوکسی با کفپوش بتنی پلیمری مناسب نیست. دلیل این امر تفاوت در ضخامت اپوکسی سنگی در برابر ضخامت بتنی پلیمری است. سطوح بتنی پلیمری ایده آل برای عرشه پل عابرپیاده است  که تردد زیادی صورت میگیرد.

 

سیستم های اپوکسی به دو صورت اجرا میشود:

  • سیستم های تک جزئی
  • سیستم‌های دو جزئی

می توان از سیستم ترکیبی استفاده کرد. در این صورت در برابر اشعه یو وی نیز مقاوم خواهد بود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *