علت پوسته شدن رنگ استخر

علت پوسته شدن رنگ استخر بعد از مدتی چیست؟ چکار کنیم که از این کار جلوگیری کنیم؟ با هم در این مقاله از ایستا پلیمر شریف به آن میپردازیم. استخرهای شنا و یا نگهداری ماهی امروزه اهمیت زیادی دارد. باید بدانیم که اگر کیفیت رنگ استخری مناسب نباشد خرابی‌های زودهنگام در رنگ استخر ایجاد می‌شود که هزینه تعمیر و مرمت دوباره و زمان زیادی که از نیروی انسانی میگیرد بسیار به ضرر خواهد بود. رنگ های استخر معمولا از پوشش اپوکسی ، پوشش پلی یورتان ، پلی اوره و … هستند.

بنابراین تمامی جوانب را باید سنجید تا بهترین رنگ استخری با شرایط موجود تهیه و اجرا شود. استفاده از روش سنتی نصب و رنگ آمیزی رنگ استخری و عدم وجود دانش فنی سبب ایجاد حباب، علت پوسته شدن رنگ استخر و در نهایت تخریب سطح استخر می‌شود. استفاده از رنگ‌های مدرن و پلیمری سبب کاهش مشکلات خواهد شد.

به دلیل وجود و نفوذ آب زیر زمینی و رطوبت ناشی از آب و یا نفوذ برف و باران در فصول و موقعیت جغرافیایی متفاوت باید رنگی استفاده شود که از نفوذ آب و رطوبت جلوگیری کند. عایق کاری و استفاده از چسب آب بند از این نوع مشکلات جلوگیری خواهد کرد. در گذشته از قیر و گونی برای عایق و آب بند استفاده می‌شد اما این مواد مشکلات زیست محیطی فراوان دارد و در برابر تنش و فشارهای هیدرولیکی مقاوم نیستند. بنابراین رنگ استخر باید مقاومت کافی در برابر رطوبت و آب را داشته باشد تا تبله نکند.

عوامل مهم در پوسته پوسته شدن رنگ استخر

بنابراین دو عامل عمده در پوسته شدن رنگ در سطح استخر عبارتند از:

  • فشار و تنش سازه هیدرولیکی
  • عدم مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب

در تهیه و استفاده از رنگ استخری ایستا پلیمر شریف به جنس استخر ساخته شده باید دقت کرد. برای مثال اگر استخر سیمانی باشد یا بتنی و یا هر نوع جنس دیگر را داشته باشد یک نوع رنگ استخری می‌تواند مفید باشد.

رنگهای پرکاربرد استخری امروزه بر پایه رزین و پلیمرها می‌باشد. این نوع رنگها دارای پیگمنت برای زیبا شدن ظاهر آن است؛ اما در روند خواص کمکی به آن نمی‌کند. این رنگها شامل رنگ آکریلیکی، اپوکسی، رنگ پایه حلال آلی، رنگ پایه حلال آبی، پلی یورتان و رنگهای ضد جلبک هستند.

ارتفاع، طول و حجم استخر در ضخامت نهایی رنگ استخر و نوع رنگ به کار رفته نیز مهم است. برای مثال اگر ارتفاع رنگ استخری زیاد باشد از رنگ استخر آکریلیکی نباید استفاده کرد. برعکس زمانیکه ارتفاع استخر کم باشد استفاده از رنگ اپوکسی سبب شکستگی و پوسته پوسته شدن سطح استخر خواهد شد.

رنگ پایه حلال آلی که شامل اپوکسی دو جزئی است مقاومت بالایی در سازه هیدرولیکی دارد و روی سیمان و فلز به خوبی اجرا می‌شود. اما باید بدانیم نسبت به رنگ پایه آب مشکلات محیط زیستی را به دلیل وجود حلال آلی دارد.

نوع پیگمنت، ضخامت و در نهایت مقدار حجم کاربردی رنگ استخر در قیمت نهایی آن تاثیر گذار است. قیمت رنگ پایه اکریلیکی از دیگر رنگهای پلیمری کمتر است و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود اما در مواردی کاربرد آن سبب تخریب استخر و تعمیرات دوره‌ای خواهد شد که در نهایت استفاده از آن را منع می‌کند.

رزین و رنگ استخر دو جزئی به دلیل وجود هاردنر در آن در مقابل نفوذ آب و رطوبت که عامل اصلی پوسته شدن است مقاومت دارد. همچنین سخت شدن رنگ استخری توسط هاردنر و حالت پخت شدن آن مقاومت مناسبی در برابر فشارهای هیدرولیکی را دارد.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *