کفپوش صنعتی

کفپوش صنعتی

کفپوش صنعتی چیست؟

کلیه محیط های صنعتی نیازمند کفپوش صنعتی با کیفیت و طول عمر بالا می باشند. امروزه پلیمرها با ورود به حوزه کفپوش های صنعتی، حجم بالایی از جذابیت را در حوزه صنعت به خود اختصاص داده اند. کفپوش اپوکسی ، کفپوش های پلی یورتان، کامپوزیت و کفپوش های پلی اوره جذابیت بسیار بالایی در این حوزه دارند. کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان میتو انند در رنگها و ضخامت های مختلف بر روی سطح بتن آماده سازی شده اعمال گردند. کفپوش صنعتی به صورت عمده در ضخامت های ۳ الی ۶ میلیمتر بر روی سطح اعمال میشوند. علاوه بر کفپوش های ترموست اشاره شده در  بالا، کفپوش های ترموپلاستیک پلی اتیلن و پلی پروپیلن نیز در این حوزه قابلیت استفاده را دارا می باشند.

مزایای کفپوش های صنعتی

کفپوش صنعتی به صورت کلی دارای مقاومت خش پذیری و مکانیکی بسیار بالا می باشند. کفپوش های صنعتی با توجه به نیاز و کاربری سوله با سالن نورد نظر طراحی گردیده و توسط تیم اجرایی بر روی یطح اعمال میگردد.

این کفپوش ها دارای طول عمر بالاتر در مقایسه با کفپوش های معمولی هستند. کفپوش صنعتی به صورت کلی بعد از آماده سازی سطح بر روی آن اعمال میگردند. کفپوش های صنعتی بیشترین کاربرد را در صنایع کاغذ، صنایع دارویی، صنایه بهداشتی و دارویی دارا می باشند. کفپوش های صنعتی با توجه به نوع مواد اولیه اولیه دارای قیمت های متفاوتی هستند. کفپوش های صنعتی با توجه به کیفیت دارای دوره های گارانتی مختلف می باشند.

کفپوش صنعتی اپوکسی

پوشش های صنعتی دسته بندی های گوناگونی دارند. کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان بیشترین مصرف را در حوزه صنعتی دارند. کفپوش های اپوکسی پلی آمین‌ و کفپوش های اپوکسی پلی آمید به صورت گسترده به عنوان کفپوش صنعتی به کار برده میشوند. کفپوش  اپوکسی صنعتی بعد از آماده سازی سطح  بتن پوشش داده میشوند. کفپوش های صنعتی اپوکسی به صورت خود تراز یا پوست پرتقالی بر روی سطح اعمال میگردند‌. کفپوش اپوکسی صنعتی دارای مقاومت سایشی و خش پذیری بالایی می باشند و در صورتیکه آماده سازی سطح به خوبی صورت گرفته باشد، چسبندگی بالایی به سطح دارند.

کفپوش های صنعتی اپوکسی اجرایی بر ردی سطح بتن با رنگهای متنوع و خواص ویژه قابلیت اعمال دارد. کفپوش اپوکسی صنعتی دارای مقاومت شیمیایی بالایی هستند. این مقاومت میتواند با ازدیاد نانو مواد بهبود پیدا کند. از طرف دیگر، کفپوش های اپوکسی صنعتی میتوانند با ازدیاد افزودنی های ویژه  مقاومت بسیار بالایی در برابر شعله پذیری پیدا کنند. کفپوش اپوکسی صنعتی مقاوم در برابر حریق امروزه جایگاه ویژه ای در صنایع پیدا کرده اند.

کفپوش صنعتی پلی اورتان

کفپوش صنعتی تنوع گسترده ای در حوزه صنایع دارند. کفپوش صنعتی پلی اورتان بیشترین کاربرد را در سالن ها و محوطه های باز جهت کاربری هایی با مقاومت ضربه پذیری بالا و مقاومت محیطی بالا را دارا می باشند. کفپوش پلی اورتان صنعتی در مقایسه با کفپوش های صنعتی اپوکسی دارای مقاومت ضربه پذیری و مقاومت‌نوری بالاتری هستند.

نحوه اعمال کفپوش صنعتی پلی یورتان بعد از آماده سازی سطح بتن ( ساب سطح و اعمال پرایمر) اتفاق می افتد. پوشش صنعتی پلی یورتان بسته به نوع صنعت مورد استفاده با ضخامت های بین ۳ الی ۶ میلیمتر اعمال میگردد. کفپوش صنعتی پلی اورتان کاربرد گسترده ای در صنایع ورزشی دارا می باشد.

کفپوش صنعتی پلی اورتان در رنگ های مختلف و با خواص بسیار ویژه قابلیت تولید و اعمال را دارا می باشند. کفپوش های صنعتی پلی اورتان با توجه به نیاز مشتری میتواند دارای مقاومت خش پذیری و مقامت بالا در برابر شعله را داشته باشد. کفپوش های صنعتی پلی اورتان  دارای افزودنی های متعددی می باشد.

استفاده از پلی اورتان در صنایع به صورت بسیار گسترده ای در حال ازدیاد می باشد. سالن های بهداشتی و دارویی و تعمیرگاهی نیز به میزان بسیار زیادی نیازمند استفاده از پوشش های صنعتی پلی اورتان می باشند.

همچنین بخوانید: پوشش ضد حریق

انواع کفپوش صنعتی

پوشش صنعتی به کفپوشی اطلاق می گردد که جهت پوشش های سالن هایی با کاربری صنعتی استفاده می گردند. کفپوش های صنعتی به صورت عمده جز رزین های ترموست می باشند. این کفپوش ها از مواد اولیه اپوکسی، پلی یورتان و یا پلی اوره می باشند. کفپوش های صنعتی به صورت عمده بر روی سطح بتن یا فلز اجرا می گردد. کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان بیشترین کاربرد را در این حوزه دارا می باشند. کفپوش های اپوکسی بعد از آماده سازی سطح که شامل ساب سطح و اعمال پرایمر بر روی آن اعمال می گردد. کفپوش صنعتی اپوکسی با بر پایه پلی آمین و پلی آمید قابلیت تولید را دارند. کفپوش های اپوکسی بیشترین کاربرد را در محیط هایی با مقاومت خوردگی بالا دارا می باشند.

در مناطقی که مقاومت محیطی و مقامت ضربه پذیری بالای کفپوش مد نظر باشد، کفپوش صنعتی پلی یورتان و پلی اوره، بیشترین کاربرد را دارا می باشد. این در حالیستکه کفپوش های پلی یورتان و پلی اوره مقاومت شیمایی اندکی دارند. در میان کفپوش های صنعتی ذکر شده، کفپوش پلی اوره سرعت اجرایی بسیار بالایی را دارا می باشد. کفپوش های پلی اوره در عین اینکه نقش آب بند کنندگی بسیار بالایی را دارند، می توانند مقاومت مکانیکی سطح را نیز افزایش دهند.

قیمت کفپوش صنعتی

کفپوش های صنعتی یکی از مهمترین بخش های اجرایی در کلیه سالن های تولید و حوزه صنعت  می باشند. کفپوش صنعتی بیشترین کاربرد را در حوزه صنایع تبدیلی دارا می باشند.  قیمت کفپوش های صنعتی با توجه به مساحت اجرایی، کیفیت بتن کف، ضخامت اجرایی، نوع مواد اولیه یا رزین مصرفی جهت پوشش برآورد هزینه می گردد.  قیمت کفپوش های صنعتی وابستگی بسیار زیادی به نوع مواد اولیه  داراد. در این میان، کفپوش های پلی اوره و کفپوش های آکریلیک بیشترین قیمت را به خود اختصاص داده است.

این در حالیست که قیمت کفپوش های صنعتی پلی یورتان یا پلی اورتان و کفپوش اپوکسی در قدم های بعدی قرار می گیرند.  به صورت کلی با توجه به اینکه اکثر مواد اولیه مصرفی جهت اجرای کفپوش های صنعتی وارداتی می باشند و قیمت ها تحت تاثیر ارز قرار می گیرد. اجزای تشکیل دهنده پوشش های صنعتی تنوع گسترده ای دارند. با توجه به تنوع گسترده مواد اولیه مصرفی جهت تولید کفپوش و خواص ویژه ای که می توان به کفپوش های صنعتی اضافه نمود، قیمت تحت تاثیر قرار می گیرد.

قیمت کفپوش صنعتی تحت تاثیر ضخامت اعمالی و تعداد لایه های اعمالی  نیز قرار می گیرد. قیمت کفپوش صنعتی با ضخامت استاندارد، پلی اوره یا پلی یوریا به ازای واحد متر مربع ۳۵۰ هزار تومان می باشد.  قیمت کفپوش صنعتی آکریلیک که کاربرد گسترده ای در صنایع دارویی و بهداشتی دارد، به صورت متوسط برای هر متر مربع ۲۵۰ هزار تومان می باشد. قیمت کفپوش صنعتی پلی یورتان و اپوکسی به ترتیب ۱۲۰ هزار تومان و ۹۰ هزار تومان با احتساب هزینه اجرا می باشد. قیمت های ذکر شده با توجه به نوع مواد اولیه مصرفی و محل اجرا میتواند متفاوت باشد.

انواع کفپوش صنعتی مقاوم که از ترکیب مواد شیمیایی تشکیل شده اند، شامل ویژگی های خاصی و گاهی مشترک هستند که با توجه به نوع ویژگی و مزیت شان در مکان های مختلف مانند پیاده روها، انبارها، ورزشگاه ها، سالن های بدنسازی، پارکینگ ها، داروخانه ها و بیمارستان ها استفاده می شوند.
همگی انواع کفپوش صنعتی مقاوم از نظر وزن بسیار سبک و کم حجم هستند و در زمان اجرا، کارگران کار راحتی را در پیش دارند.
انواع کفپوش ها در رنگ های وسیعی در بازارهای داخلی موجود هستند و نسبت به نفوذ آب و رطوبت به درون خود ممانعت می کنند و گرد و غباری در فضا پخش نمی کنند و به راحتی تمیز می شوند.
انواع کفپوش ها با مواد شوینده شست و شو داده می شوند و در برابر مواد روغنی و اسیدی نیز مستحکم هستند و همین طور نسبت به الکتریسیته و اشتعال نیز مقاومت می کنند.
انواع کفپوش صنعتی مقاوم دارای طیف رنگی وسیعی هستند این کفپوش ها با بیش از ۴۰۰ رنگ مختلف در بازار به خرید و فروش می رسند که می توان به راحتی به انتخاب آن پرداخت.

کفپوش صنعتی مقاوم

برخی کفپوشها برای استفاده صنعتی بنا بر محیط استفاده نیاز به مقاومت بالایی دارند. کفپوش صنعتی مقاوم که از ترکیب مواد شیمیایی تشکیل شده اند،  شامل ویژگی های خاص و گاهی مشترک هستند که با توجه به نوع ویژگی و مزیت شان در مکان های مختلف مانند پیاده روها، انبارها، کارخانه ها، سوله ها، ورزشگاه ها، سالن های بدنسازی، پارکینگ ها، داروخانه ها و بیمارستان ها استفاده می شوند.

همگی انواع کفپوش های مقاوم صنعتی از نظر وزن بسیار سبک و کم حجم هستند و در زمان اجرا، کارگران کار راحتی را در پیش دارند.

انواع کفپوش ها در رنگ های وسیعی در بازارهای داخلی موجود هستند و نسبت به نفوذ آب و رطوبت به درون خود ممانعت می کنند و گرد و غباری در فضا پخش نمی کنند و به راحتی تمیز می شوند و در واقع کفپوش ضد رطوبت هستند.

انواع کفپوش ها با مواد شوینده شست و شو داده می شوند و در برابر مواد روغنی و اسیدی نیز مستحکم هستند و همین طور نسبت به الکتریسیته و اشتعال نیز مقاومت می کنند.

انواع کفپوش صنعتی مقاوم دارای طیف رنگی وسیعی هستند این کفپوش ها با بیش از ۴۰۰ رنگ مختلف در بازار به خرید و فروش می رسند که می توان به راحتی به انتخاب آن پرداخت.

انواع کفپوش صنعتی مقاوم به طور کلی پوششی با مواد شیمیایی و طراحی مهندسی دارند که روی سطوح مختلف مانند بتن و یا موزائیک کشیده می شوند.

کفپوش لاستیکی

انواع کفپوش صنعتی شامل پوشش لاستیکی و پوشش ترافیکی می باشند که توسط شرکت های فروش انواع کفپوش های اپوکسی به فروش می رسند.
کفپوش های اپوکسی با توجه به ویژگی هایشان در مکان های خاصی نیز عملکرد بهتری دارند، انواع کفپوش صنعتی لاستیکی که در ضخامت های بالایی تولید می شوند، به همین دلیل بیشتر برای نصب بر روی پله ها و مکان های پر رفت و آمد به خصوص ورودی ساختمان ها استفاده می شود زیرا از سر خوردگی و لغزنگی جلوگیری می کنند.
این کفپوش ها دارای طول عمر بالایی می باشند و در برابر نفت و بنزین و یا گرمای زیاد نیز مقاومت می کنند.

کفپوش ترافیکی

از انواع کفپوش ترافیکی هم به دلیل مقاومت بسیار زیاد آنها در محیط های کارخانجات و انبارها استفاده می شود زیرا عبور و مرور ماشین آلات، وسایل سنگین و قرار دادن آنها و یا کشیده شدنشان، آسیبی به این کفپوش ها وارد نمی کند.
همچنین از این نوع کفپوش ها برای کفپوش پارکینگ ها و سالن های بدنسازی نیز استفاده می شود زیرا گذاشتن دستگاه های سنگین بدنسازی و یا رفت و آمد ماشین های حامل بار و مواد شیمیایی و یا خودروهای شخصی آسیبی به آنها وارد نمی کند.
از کفپوش های ایستا پلیمر شریف انواع پوشش های مقاوم در برابر نور خورشید و اشعه های مضر هستند، همچنین شرکت های مجری اپوکسی زیادی در بازارهای داخلی در زمینه خرید و فروش انواع کفپوش های اپوکسی فعال هستند.
این شرکت ها انواع کفپوش ها را در رنگ های مختلف و ضخامت های متفاوت تولید می کنند و با توجه به دو اصل قیمت کفپوش و کیفیت که مد نظر همه خریداران می باشد با یکدیگر رقابت می کنند تا محصولاتشان را به فروش برسانند.

 

مزایای کفپوش اپوکسی برای موارد صنعتی

مزایای کفپوش اپوکسی برای موارد صنعتی بسیار گسترده است. سطوح لغزنده می توانند خطرات زیادی را در شرکت ها و مراکز اداری و تجاری ایجاد کنند. اگر برای رفع مشکل لغزندگی این سطوح، چاره اندیشی صورت نگیرد بدون شک در آینده شاهد خطاهای انسانی زیادی بر اثر لغزش بر روی سطوح خواهیم بود.

همچنین ممکن است آسیب های جسمانی زیادی متحمل افرادی که در این گونه مراکز کار می کنند، گردد. مقاومت بالای این نوع پوشش سبب می شود که شکنندگی کف پوش ها هم به حداقل برسد. استفاده از این کف پوش در فضاهای حساسی مثل مهدکودک ها و مدرسه ها، امنیت بیش تری را برای کودکان ایجاد خواهد کرد. اهمیت بالای وجود کف پوشی مناسب برای محیط هایی که توسط بچه ها استفاده می شود، سبب شده است که فروش این نوع کف پوش در بین مدارس و مهدکودک ها و حتی پارک ها و شهربازی ها افزایش پیدا کند.

انواع کفپوش اپوکسی صنعتی

انواع کفپوش اپوکسی صنعتی

نکاتی در مورد کفپوش اپوکسی

این کف پوش دارای نمونه هایی به شرح زیر می باشد:

۱٫ کفپوش ابر و بادی و رنگی

۲٫ کفپوش سه بعدی

۴٫ استیکر دار.

کفپوش ابر و بادی در صورتی که دارای رنگ بندی متنوعی باشد، قیمت بیشتری را دارا می باشد. در این حالت بهتر است از کف پوش هایی با تنوع رنگ کمتر برای صرفه جویی در هزینه ها استفاده شود. کفپوش اپوکسی دارای مقاومت شیمیایی و فیزیکی بسیار بالایی می باشد. به همین علت از این کف پوش در آزمایشگاه ها و مراکز کنترل کیفیت کارخانه ها استفاده می شود.

بتن در این کف پوش ها به کار نمی رود و همین امر سبب می شود که مقاومت آن ها بیش تر شده و کنندگی کمتری داشته باشند. این گونه کف پوش ها مشکلات انواع دیگر را ندارند و احتمال سایش و فرسایش در آن ها وجود ندارد. هزینه زیادی برای نصب و خرید کف پوش اپوکسی صرف نمی شود و از این نظر این کف پوش گزینه بسیار مناسبی می باشد.

 

نحوه اجرای کفپوش

ابتدا به منظور نصب بتن باید تمیز کاری صورت گیرد، ترک ها و درزهایی که در زیر بتن وجود دارند باید به صورت کامل رفع گردند. سطح مورد نظر باید دارای زبری مناسبی باشد تا بتوان کفپوش اپوکسی را به خوبی به آن متصل نمود. شروع اجرای کفپوش اپوکسی با ابزاری با نام غلطک صورت می گیرد و سرعت نصب آن بسیار بالا می باشد. کفپوش اپوکسی دارای لایه های زیاد می باشد که هنگام نصب باید به نصب شدن کامل این لایه ها توجه داشته باشید. ابتدا زیرسازی کفپوش مهم ترین اصل است؛ بعد از نصب لایه میانی این کف پوش باید آن را از نظر صاف بودن به خوبی بررسی کنید. نکته مهم دیگر این است که پس از مخلوط کردن رنگ با کفپوش نباید با نصب آن فاصله زیادی وجود داشته باشد.

 

2 پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت می گوید

   ممنون از محبت شما
   از ۱۰۰ مترمربع به بالا ، متراژ صنعتی حساب میشه که میشه از کفپوشهای اپوکسی یا پلی یورتان استفاده کرد.

   پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *