رزین مایع اپوکسی

مایع اپوکسی

مایع اپوکسی چیست؟

مایع اپوکسی چیست و فرق آن با کفپوش اپوکسی چیست؟ این مطلب از ایستا پلیمر شریف به معرفی مایع اپوکسی میپردازد. با وجود اینکه چندین دهه از کشف و تولید رزین های اپوکسی میگذرد، به دلیل ویژگی های خاصی از جمله جمع شدگی کم در زمان پخت، عدم خروج مواد فرار، سازگاری با مواد و عایق بودن نسبت به الکتریسته، آنها حائز اهمیت هستند.

 

انواع رزین اپوکسی

 

انواع رزین اپوکسی بر اساس حالت ماده

  1. رزین اپوکسی مایع
  2. رزین اپوکسی جامد

رزین اپوکسی مایع یا همان مایع اپوکسی از دو جز تشکیل میشود که شامل بیس فنل A و اپی کلروهیدرین است. که در پوشش ها، چسب، لمینت، فیلامنت استفاده میشود. این رزین ها ویسکوزیته پایین و فرایند پذیری خوبی را دارد. عمده استفاده مایع اپوکسی در ساخت کفپوش می باشد. مزیت این نوع کفپوش یکپارچگی و مقاوت شیمیایی بالای آنهاست. بیس فنل A می تواند اصلاح شده و اصلاح نشده به کار رود. که خواصی متفاوت را دارا هستند.

نوع دیگری از رزین مایع بر اساس بیس فنل F نیز وجود دارد. این نوع نسبت به نوع A ویسکوزیته کمتری دارد. مقاومت بالاتر و ضریب فعالیت بیشتری نیز دارند.

مایع اپوکسی به دلیل وزن و ضخامت کم نسبت به انواع دیگر کفپوش ها نظیر لمینت، سرامیک، سنگ، پارکت و یا کفپوش پی وی سی، همچنین یکپارچگی در سطح بسیار اهمیت دارد.

 

رزین اپوکسی مایع پیش کاتالیز شده برای فرایند پیشرفت، موجود هستند. با افزودن بیس فنل A به رزین اپوکسی پیشرفته به پلیمر با وزن مولکولی دلخواه می توان دست یافت. رزین اپوکسی مایع بیس فنل A در مجاورت با نووالاک اپوکسی، مقاومت زیادی در برابر حلال نشان میدهد.

 

انواع اپوکسی مایع تجاری

 

  1. EPON نوعی رزین اپوکسی مایع است. این رزین از دی گلیدیسیل اتر بیس فنل A ساخته شده است. آنها خواص مکانیکی، دی الکتریک و مقاومت شیمیایی بالایی دارند. نوع دیگر از EPON اصلاح شده نیز وجود دارد. از جمله خواص بهبود سافته آن به طیف گسترده ای از ویسکوزیته (ویسکوزیته کم تا زیاد)، منعطف بودن، مقاومت به بلوری شدن، مقاومت شیمیایی می توان اشاره کرد. همچنین بوی زیادی ندارند. آنها گرید های متفاوتی داند که برای ضدعفونی کردن، بهبود مقاومت ضربه می توان از آنها بهره برد.

 

  1. رزین تجاری DGEBA، مایعی است که گرانرو می باشد و پایداری دمایی بالای ۲۰۰ درجه سانتی گراد را دارد. دارای وزن مولکولی پایین، چسبندگی عالی، خواص الکتریکی و مکانیکی مناسب، پایداری ابعادی و مقاومت شیمیایی را دارد.

مزایا و معایب رزین اپوکسی مایع

مزایای رزین اپوکسی

چربی و آلودگی از سطح آن راحت پاک میشود. چسبندگی بسیار عالی، مقاومت مکانیکی بالا، تحمل ۵ تن فشار لاستیک در هر سانتی متر مربع را دارد.

معایب رزین اپوکسی

رزین اپوکسی ضد آب و ضد خش نیست و نسبت به پلی یورتان ها مقاومت در برابر اشعه خورشید را کمتر دارد. کار با این نوع رزین دقت عمل بالایی نیاز دارد. تنوع رنگی ندارد. بیشتر کاربرد آنها در داخل ساختمان است. ضد حریق نیستند. اما میتوان با عملیاتی نظیر اصلاح (Modify) این معایب را تا حدودی برطرف کرد.

 

کاربردهای رزین اپوکسی

مهمترین کاربرد رزین مایع در کفپوش ها برای کاربری های مختلف اعم از کفپوش آنتی استاتیک (مراکز نظامی)، کفپوش آنتی باکتریال ( بیمارستان ها)، کفپوش صنعتی(کارخانه ها)، کفپوش اپوکسی سه بعدی (تزییات خانگی) می باشد.

نحوه کار با اپوکسیها

  • به دلیل غلظت بالای رزین اپوکسی برای برهمکنش با سخت کننده (هاردنر) نیاز به گرما دارد.
  • در هنگام اختلاط جهت برهمکنش رزین و سخت کننده حباب زایی اتفاق می افتد برای از بین بردن این حباب‌ها مرحله گرمادهی صورت میگیرد.
  • برای برطرف شدن این حباب ها زمان استراحت نیز داده میشود.
  • مرحله بعد پخت رزین می باشد. زمان پخت رزین از مواردی است که بسته به کارکرد در یک مکان خاص باید بررسی شود تا انتخاب مناسبی صورت گیرد.
  • در استفاده از پوشش رزین مایع، سطح باید خشک و عاری از چربی باشد. فرایند اجرایی سریع انجام شود زیرا سریعا رزین مایع خشک میشود.
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *