تفاوت رنگ پلی استر و پلی یورتان

تفاوت رنگ پلی استر و پلی یورتان

صنعت رنگ بسیار گسترده است و انواع گوناگونی دارد. در این مقاله به تعاریف و تفاوت رنگ پلی استر و پلی یورتان پرداخته می‌شود. یکی از حوزه‌های صنعت پلیمر، صنعت رنگ است.

رزین پلی استر

رزین پلی استر به دو نوع ترموست (غیر اشباع) و ترموپلاستیک (اشباع) تقسیم می‌شود. پلی استر نوعی رنگ شفاف است. حلال آن‌ها تینر است. مقاومت این مواد در برابر حرارت، رطوبت، روغن‌ها و مواد شیمیایی از جمله اسید، باز و الکل زیاد است. این نوع رنگ بر روی چوب و دیگر سطوح استفاده می‌شود. پوشش و رنگ بر روی چوب از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا از سطح چوب در برابر آفات، قارچ و باکتری جلوگیری می‌کند. چند نوع از پلی استر وجود دارد که به شرح آن پرداخته خواهد شد.

محصول پیشنهادی: کفپوش سه بعدی

نوعی از پلی استر که رنگ سه جزئی متشکل از رزین، روغن کوتاه و اوره فرم آلدئید با حلال‌هایی نظیر تینر و یک نوع اسید مانند اسید سولفوریک است را رنگ نیم پلی استر می‌نامند. به دو حالت مات و شفاف وجود دارد که بسته به سلیقه می‌توان آن را انتخاب کرد. بعد از اجرای آن‌ها نیازی به پولیش ندارند که می‌تواند مزیت محسوب شود.

نوعی دیگر از محصولات آن، رنگ پلی استر دو جزئی است که از واکنش پلیمریزاسیون اسید و الکل چند ظرفیتی سبب ایجاد پلی استر می‌شود. اکثر رنگ‌های پلی استر دارای حلال استایرن است این حلال سبب ایجاد پیوند عرضی با رزین پلی استر می‌شود، به همین دلیل یک نوع فیلم کاملا غیر فرار ایجاد می‌کند.

محصول پیشنهادی: کفپوش اپوکسی

این رنگ‌های پلی استر غیر اشباع (ترموست) برای سطوح چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از واکنش بین پروپیلن گلایکول و انیدرید مالئیک تهیه می‌شود و مواد افزودنی مانند روغن اصلاح کننده در آن به کار نمی‌رود. رنگ پلی استر متشکل از پایه رزین پلی استر، حلال و همچنین واکس است. وظیفه واکس این است که قبل از اتصالات عرضی و حالت ژلی شدن در سطح فیلم شناور گردد و مانع از رسیدن اکسیژن هوا به پوشش شود و سبب مات شدن سطح پس از خشک شدن می‌شود که اگر قصد شفاف شدن سطح را داشته باشیم می‌توان از سنباده و پولیش استفاده کرد.

رنگ پلی یورتان

اما نوعی دیگر از رنگ‌های پلیمری، رنگ‌های بر پایه پلی یورتان است. رنگ پلی یورتان که از دو قسمت نرم (پلی ال) و سخت (دی ایزوسیانات) تشکیل شده است دارای خواص منحصر به فردی است و با تغییر گروه‌های دی ال و ایزوسیاناتی خواص متفاوتی را ایجاد می‌کند. رنگ کفپوش پلی یورتان دو جرئی زمان کمی برای خشک شدن نیاز دارد.

برخی از تفاوت رنگ پلی استر و پلی یورتان به شرح زیر است:

پلی یورتان‌ها مقاومت بالا در برابر رطوبت و چسبندگی دارند و همچنین در مقابل اشعه ماوراء بنفش بسیار مقاوم است. پلی یورتان در کل دارای خواص مکانیکی عالی است؛ اما پلی استرها بدون وجود الیاف خواص آن تقویت نمی‌شود. از طرفی پلی یورتان نسبت به پلی استر قیمت بالاتری دارد. مقاومت پلی یورتان بیشتر از پلی استر است. مقاومت در برابر مواد شیمیایی در هر دو نوع از رزین وجود دارد. این نوع خواص مکانیکی، شیمیایی و چسبندگی آن به سطوح در رنگ آمیزی و عمر مفید آن تاثیر گذار است.

 

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *