پوشش فلوئور پلیمر کفپوش اپوکسی ضد خش و ضد سایش

کفپوش اپوکسی ضد خش و ضد سایش

کفپوش اپوکسی ضد خش و ضد سایش از جمله محصولات کفپوش اپوکسی ایستا پلیمر شریف است. امروزه ضرورت پوشش دهی کف بسیار بالا است. پوشش دهی کف برای محافظت از یک محل، خواص زیبا سازی و ویژگی خاصی برای یک کاربری را دارد که باید این کاربری‌ها مشخص شود.

زیرا هر کفپوش ویژگیهای خاصی دارد که شاید برای یک مکان کاملا مناسب باشد و توجیه اقتصادی داشته باشد اما برای محل دیگر هیچگونه ویژگی و کاربری مثبتی را نداشته باشد. کفپوش‌ها انواع مختلفی دارند که میتواند از مواد معدنی نشات گیرد که کفپوش سرامیک، سنگ و موزاییک از انواع آن است.

ضد خش و سایش بودن یک ویژگی مهم برای کفپوشها

این کفپوش‌ها در اثر ضربه زیاد، شکننده خواهند بود و در برابر عوامل سایشی مقاومت خود را از دست میدهند و نیاز به تعمیر دارند. آلودگی زیادی بر آنها وارد است و شستشوی آنها زمان‌بر خواهد بود. این در حالیست که کفپوشهای پایه آلی و از نوع پلیمری به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد آنها بسیار در برابر عوامل مختلف مقاوم و ضد خش و ضد سایش هستند.

کفپوش اپوکسی ضد خش و ضد سایش و کفپوش پلی یورتان ضد خراش از معروفترین و پرکاربردترین کفپوش پلیمری هستند. کفپوش اپوکسی به دلیل قیمت مناسبتر نسبت به کفپوش پلی یورتانی در بسیاری از محل‌ها اجرا میشوند.

کفپوش اپوکسی که از دو جزء رزین و هاردنر آمینی و یا آمیدی تشکیل شده است؛ با اختلاط دو جز بر روی سطح قرار میگیرد و زمان اجرا و نصب نسبتا آسانی دارند. ساختار کفپوش اپوکسی از بیسفنول A است که مقاومت ذاتی در برابر مواد شیمیایی دارد.

تحمل بار در آنها بالا است. به دلیل هاردنر و یا همان سخت کننده در برابر خش و سایش مقاومت زیادی دارد. آنها قابلیت امتزاج پذیری با پیگمنت را دارد؛ بنابراین از منظر زیباشناختی نیز قابل توجیه است. به دلیل ساختار یکپارچه آلودگی را به خود نمیگیرد و شستشوی آسانی دارد.

بنابراین در مواردی از جمله بیمارستان قابلیت اجرا دارد و در هر مکانی که سایش و خش در آن باشد میتوان از کفپوش اپوکسی استفاده کرد و اطمینان کامل داشت که آنها تخریب نخواهند شد؛ بنابراین عمر بالایی دارد و به دلیل عدم تعویض و تعمیر آنها، از نظر اقتصادی نسبت به کفپوش معدنی توجیه اقتصادی بالایی دارد.

مراحل نصب و اجرای کفپوش ضد خش و ضد سایش

نصب و اجرای کفپوش اپوکسی دارای مراحلی است که عبارتند از:

  • برای نصب کفپوش اپوکسی ابتدا باید سطح عاری از هر گونه آلودگی نظیر گرد و غبار و چربی باشد.
  • سطح بدون درز و خلل و فرج باشد.
  • سپس دو جزء رزین و هاردنر به نسبت مشخص با هم اختلاط یافته و به صورت دستی و یا با دستگاه پاششی و اسپری بر روی سطح قرار میگیرد که لایه اول پرایمر است و سپس لایه اصلی قرار میگیرد وجود همین لایه‌های مختلف نیز سبب جلوگیری از تخریب کفپوش خواهد شد.

به طور کلی کفپوش اپوکسی دارای ویژگیهایی نظیر چسبندگی مناسب به سطح زیرین، خاصیت ضد خش و ضد سایش، مقاومت شیمیایی بالا، مقاومت در برابر شوک مکانیکی، استحکام مکانیکی بالا، مقاوم در برابر ضربه، سازگاری با انواع الیاف تقویت کننده و پیگمنت‌ها است.

در نتیجه با وجود خواص ذاتی رزین اپوکسی میتوان از آنها در محیط‌هایی که خش و سایش زیادی وجود دارد؛ استفاده کرد و کفپوش ایمن با طول عمر بالا را تهیه کرد.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *