رنگ ضد حریق اتاق سرور

رنگ ضد حریق اتاق سرور

رنگ ضد حریق اتاق سرور چیست و اصولا به چه دردی میخورد؟ در دنیای امروزه با توجه به موثر بودن فناوری اطلاعات، آتش سوزی اتاق سرور یک فاجعه عظیم به حساب می‌آید. به دلیل اینکه داده‌های حیاتی یک کشور و عملیات روزمره کسب و کار در آن می‌باشد و محافظت از آن بسیار مهم است. در نتیجه باید اقدامات لازم برای محافظت از مراکز داده در برابر آلودگی‌ها، گرما و شعله صورت گیرد. یکی از اقدامات مهم استفاده از رنگ ضد حریق برای حفاظت از سرورها است که ایستا پلیمر شریف به شدت آن را توصیه میکند.

علل اصلی آتش سوزی اتاق سرور و مزایای رنگ ضد حریق اتاق سرور

ابتدا باید در هر مکان از علل آتش سوزی آگاه بود. با توجه به اینکه در اتاق سرور و تجهیزات موجود در آن احتمال وقوع شکست الکتریکی و جرقه وجود دارد که در پی آن فاجعه عظیم آتش سوزی رخ می‌دهد باید پیشگیری‌های لازم انجام پذیرد. همچنین فضای اتاق سرور نباید خیلی گرم شود و از نگهداری مواد شیمیایی در این مکان باید خودداری کرد.

 

اتاق سرور را چگونه محافظت کنیم؟

سیستم های اطفای حریق نوعی از سیستم های اطفای حریق به صورت آب‌پاش‌های خودکار یا همان Sprinkler که در ساختمان‌ها به کار می‌رود رایج‌ترین ابزار سرکوب آتش می‌باشد اما باید بدانیم که برای اتاق سرور به هیچ عنوان مناسب نیست زیرا به تجهیزات کامپیوتری آسیب جبران ناپذیر وارد میشود. وجود عایق حرارتی و رنگ ضد حریق اتاق سرور جهت جلوگیری از گرما یک اقدام در سرکوب آتش می‌باشد. پنل‌های ضد آتش در برابر حرارت ۲۰۰۰ فارنهایتی بسیار مقاوم هستند.

 

نوعی دیگر از تجهیزات اطفای حریق ترکیبات آیروسل می باشد که در داخل سیلندر به صورت قرص جامد سفید رنگ و فشرده می باشد. سیستم اطفاء حریق آیروسل با وجود اینکه قدرت اطفاء حریق بالایی دارد، مکانیزم اثرگذاری آن با ایجاد یک لایه روی حریق، عمل اطفاء حریق را انجام می‌دهد اما متاسفانه این نوع سیستم‌ها خاصیت رسانایی دارند و در زمان تخلیه به خصوص در دیتا سنترها به داخل فن سرور و بردهای الکترونیکی نفوذ کرده و سیستم را از بین می‌برند. برخی آیروسل‌ها با ایجاد مواد چسبنده و سفید رنگ روی تمامی تجهیزات را پوشانده و سیستم را از کار می‌اندازد و خاصیت خورندگی شدید دارند؛ بنا بر این پوشش ضد حریق مناسبی برای اتاق سرور نیستند. آن‌ها با ایجاد دانه‌های سیاه و روغنی شکل به داخل تجهیزات نفوذ کرده و علاوه برکثیف کردن محیط به تجهیزات آسیب جدی وارد می‌نماید. در ترکیب آیروسل‌ها از پتاسیم خشک استفاده شده که خود این عامل شیمیایی کاملا برای سلامت انسان مضر است.

بنابراین باید از علم پلیمر در اتاق سرور برای جلوگیری از آتش استفاده کرد. استفاده از انواع ساندویچ پنل‌ها از جنس پلی یورتان یا پلی استایرن و پوشش‌ها و رنگ ضد حریق اتاق سرور و رنگ منبسط شونده ضد حریق بر پایه اپوکسی راه حل مناسب برای حفاظت از اتاق سرور است.

رنگ ضد حریق اتاق سرور منبسط شونده

دسته‌ای از رنگ ضد حریق اتاق سرور بر پایه آب می‌باشد که تا ۳ ساعت از فروریختن و آتش سوزی ساختمان جلوگیری می‌کند. در اتاق سرورها از آن استفاده می‌شود. این نوع رنگ‌های ضد حریق اقتصادی، نرم و کاربرد آسانی دارد. و در داخل ساختمان باید استفاده شود.

رنگ ضد حریق بر پایه حلال که تا ۳ ساعت و نیم مقاومت در برابر آتشگیری دارد. نسبت به رنگهای آب پایه ضخامت بیشتری در هر پوشش دهی دارد و زمان خشک شدن زیاد است.

رنگ ضد حریق اپوکسی تا ۴ ساعت مقاوم در برابر آتش سوزی می‌باشد. در بیرون ساختمان نیز کاربرد دارد. خشک شدن این نوع پوشش بسیار سخت است. برای آتش سوزی‌های هیدروکربنی بیشتر استفاده میشود. هزینه زیاد نیاز دارد و تجهیزات و مهارت ویژه ای لازم است.

رنگ ضد حریق اتاق سرور منبسط شونده

 

خواص فیلم های ضد حریق

·         براق و صاف

·         مقاومت عالی در برابر آب

·         مقاومت اسیدی بالا

·         مقاومت به قلیایی بالا

·         چسبندگی عالی

·         انعطاف پذیر

·         خواص فیزیکی و مکانیکی خوب

·         عمر طولانی

 

مزایای استفاده از رنگ منبسط شونده برای اتاق سرور

·         نسبت به رنگهای سنتی دارای دوام بیشتر است.

·         آنها فضا را نمی گیرند و افزایش بار از نظر ساختاری ناچیز است.

·         نگهداری آسان

·         استفاده در مناطق اتصال ساختمان

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *