رزین اپوکسی ضد آب

رزین اپوکسی ضد آب

آیا رزین اپوکسی ضد آب است؟

آیا رزین اپوکسی ضد آب است یا خیر سوالی است که پاسخ آن را در این مقاله از ایستا پلیمر شریف برسی خواهیم کرد. اپوکسی ها نوعی ترموست محسوب میشود. رزین اپوکساید با سخت کننده پلی آمین این محصول را منجر میشود. ساختار شیمیایی اپوکسی سبب شده در کاربرد های گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد. اپوکسی ها معمولا عایق الکتریکی هستند اما می توان از پرکننده نقره در آنها استفاده کرد و رسانایی خوبی به آنها بخشید و چندین خواص مطلوب را در آن ایجاد کرد.

رزین اپوکسی شبکه ای شده شامل گروه های استر و اتر است. این مواد دارای خواص مکانیکی خوب هستند و برای کاربرد استحکام و سختی بالا مناسب هستند. مقاومت شیمیایی و حرارتی بالا دارند. با بارگذاری پرکننده ها استحکام و پایداری ابعادی آنها افزایش یافته و قیمت نهایی را کاهش می دهد.

برای ضد آب کردن رزین اپوکسی از نانوذرات می توان استفاده کرد و در واقع نانوذرات با سطح مواد برهمکنش قوی میدهد. این دسته از مواد امروز بسیار پرکاربرد است و در نمای خارجی بسیار می توان از آن بهره برد. این نوع از رزین تک جزئی محسوب میشود. این مواد در برابر اشعه خورشید نیز مقاومت کافی را دارد. از تغییر رنگ و زرد شدن نیز جلوگیری میکند. در نتیجه عمر آنها را در هر کاربری طولانی تر میکند. و سبب کاهش هزینه در ترمیم و تعمیرات میشود. این رزین اپوکسی ضد اّب طی یک الی دو ماه در معرض آب باشد هیچ مشکل و تغییری در آن ایجاد نمیشود.

کاربردهای رزین اپوکسی

صنایع دستی، عایق ها و کاربری برای مقاومت الکتریکی، چسب، کامپوزیت ها، تقویت کننده‌ها و ضد آب بودن (با آزمایش) استفاده میشود.

پوشش پلیمری مذکور با خاصیت ضد آب را میتوان در محیط های مسکونی و محیط های باز، پارکینگ ها، نیروگاه ها، صنایع سبک، داروسازی، مراکز بهداشتی و صنایع حمل و نقل استفاده کرد.

با استفاده از برخی پرکننده ها و مواد می توان سطح اپوکسی ضد آب ایجاد کرد. برای مثال استفاده از تری متیل سیلان و برهمکنش آن با رزین اپوکسی سبب میشود که گروه های حاوی سیلیکون بر روی سطح وارد شود و زاویه تماس آن با آب تغییر میکند و به سمت خاصیت آبگریز شدن میرود.

استفاده از نانو سیلیس به میزان ۱۰ درصد خاصیت آبگریزی خوبی تا زاویه تماس ۱۴۱ درجه را می تواند به سامانه ببخشد.

استفاده از گروه های سیلیکونی سبب خاصیت ضد آب در کاربری های محیط باز می باشد. ساخار سیلیکون که بر پایه پلی دی متیل سیلیکون (PDMS) در شکل زیر نشان داده شده است. پیوند قوی سیلیکون و اکسیژن را سبب می باشد. گروه متیل جانبی خاصیت آبگریزی دارد. همچنین دمای انتقال شیشه پایین سیلیکون انعطاف خوبی را میدهد. و در دمای اتاق دانسیته شبکه ای شدن آن کم می باشد. با چرخش دوباره گروه های متیل و هیدروکسیل خاصیت آبگریزی در آنها حاصل میشود.

چرا از سیلیکون در اپوکسی استفاده میشود

مزایایی که اپوکسی ها دارند خواص مکانیکی خوب، قیمت کم آنهاست اما با اضافه کردن سیلیکون ها می توان خاصیت آبگریزی را نیز به آنها اضافه کرد. در صورتیکه اپوکسی ها به تنهایی این خاصیت آبگریزی را ندارند.

مشکل اساسی اختلاط نامناسب اپوکسی با سیلیکون به دلیل اختلاف در قطبیت این دو مواد است. و یک حالت دو فازی را ایجاد می کند. بنابراین فرایندپذیری و اختلاط آنها با مراحلی نه چندان آسان پیش رو است. اما به دلیل کاربردی بودن آن می توان از آن در صنایع مختلف بهره برد.

 

2 پاسخ
  1. احمدی
    احمدی می گوید

    با سلام و تشکر از مطالب خوب سایتتون
    یعنی میشه از کفپوش اپوکسی برای حیاط و خارج از ساختمان هم استفاده کرد؟

    پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *