رزین اپوکسی ضد آب

رزین اپوکسی ضد آب

آیا رزین اپوکسی ضد آب است؟

آیا رزین اپوکسی ضد آب است یا خیر سوالی است که پاسخ آن را در این مقاله از ایستا پلیمر شریف برسی خواهیم کرد. اپوکسی ها نوعی ترموست محسوب میشود. رزین اپوکساید با سخت کننده پلی آمین این محصول را منجر میشود. ساختار شیمیایی اپوکسی سبب شده در کاربرد های گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد. اپوکسی ها معمولا عایق الکتریکی هستند اما می توان از پرکننده نقره در آنها استفاده کرد و رسانایی خوبی به آنها بخشید و چندین خواص مطلوب را در آن ایجاد کرد.

رزین اپوکسی شبکه ای شده شامل گروه های استر و اتر است. این مواد دارای خواص مکانیکی خوب هستند و برای کاربرد استحکام و سختی بالا مناسب هستند. مقاومت شیمیایی و حرارتی بالا دارند. با بارگذاری پرکننده ها استحکام و پایداری ابعادی آنها افزایش یافته و قیمت نهایی را کاهش می دهد.

برای ضد آب کردن رزین اپوکسی از نانوذرات می توان استفاده کرد و در واقع نانوذرات با سطح مواد برهمکنش قوی میدهد. این دسته از مواد امروز بسیار پرکاربرد است و در نمای خارجی بسیار می توان از آن بهره برد. این نوع از رزین تک جزئی محسوب میشود. این مواد در برابر اشعه خورشید نیز مقاومت کافی را دارد. از تغییر رنگ و زرد شدن نیز جلوگیری میکند. در نتیجه عمر آنها را در هر کاربری طولانی تر میکند. و سبب کاهش هزینه در ترمیم و تعمیرات میشود. این رزین اپوکسی ضد اّب طی یک الی دو ماه در معرض آب باشد هیچ مشکل و تغییری در آن ایجاد نمیشود.

کاربردهای پوشش اپوکسی ضد رطوبت و آب

صنایع دستی، عایق ها و کاربری برای مقاومت الکتریکی، چسب، کامپوزیت ها، تقویت کننده‌ها و ضد آب بودن (با آزمایش) استفاده میشود.

پوشش پلیمری مذکور با خاصیت ضد آب را میتوان در محیط های مسکونی و محیط های باز، پارکینگ ها، نیروگاه ها، صنایع سبک، داروسازی، مراکز بهداشتی و صنایع حمل و نقل استفاده کرد.

با استفاده از برخی پرکننده ها و مواد می توان سطح اپوکسی ضد آب ایجاد کرد. برای مثال استفاده از تری متیل سیلان و برهمکنش آن با رزین اپوکسی سبب میشود که گروه های حاوی سیلیکون بر روی سطح وارد شود و زاویه تماس آن با آب تغییر میکند و به سمت خاصیت آبگریز شدن میرود.

استفاده از نانو سیلیس به میزان ۱۰ درصد خاصیت آبگریزی خوبی تا زاویه تماس ۱۴۱ درجه را می تواند به سامانه ببخشد.

استفاده از گروه های سیلیکونی سبب خاصیت ضد آب در کاربری های محیط باز می باشد. ساخار سیلیکون که بر پایه پلی دی متیل سیلیکون (PDMS) در شکل زیر نشان داده شده است. پیوند قوی سیلیکون و اکسیژن را سبب می باشد. گروه متیل جانبی خاصیت آبگریزی دارد. همچنین دمای انتقال شیشه پایین سیلیکون انعطاف خوبی را میدهد. و در دمای اتاق دانسیته شبکه ای شدن آن کم می باشد. با چرخش دوباره گروه های متیل و هیدروکسیل خاصیت آبگریزی در آنها حاصل میشود.

چرا از سیلیکون در اپوکسی استفاده میشود

مزایایی که اپوکسی ها دارند خواص مکانیکی خوب، قیمت کم آنهاست اما با اضافه کردن سیلیکون ها می توان خاصیت آبگریزی را نیز به آنها اضافه کرد. در صورتیکه اپوکسی ها به تنهایی این خاصیت آبگریزی را ندارند.

مشکل اساسی اختلاط نامناسب اپوکسی با سیلیکون به دلیل اختلاف در قطبیت این دو مواد است. و یک حالت دو فازی را ایجاد می کند. بنابراین فرایندپذیری و اختلاط آنها با مراحلی نه چندان آسان پیش رو است. اما به دلیل کاربردی بودن آن می توان از آن در صنایع مختلف بهره برد.

قیمت پوشش اپوکسی ضد رطوبت

قیمت پوشش اپوکسی ضد رطوبت با توجه به پارامتر هایی از جمله نوع سطح زیرین و ضخامت و کیفیت کف پوش و میزان فعالیت نیروی انسانی و ماشین آلات مورد استفاده متغیر است. البته موقعیت پروژه و فاصله ی آن با دفتر کار پیمانکار نیز در برآورد هزینه های شما بی تاثیر نیست؛ هر چقدر فاصله بیشتر باشد هزینه ی حمل و نقل مواد و دیگر هزینه ها بالاتر می رود. شایان ذکر است که قیمت پوشش پلی یورتان یا اپوکسی ضد رطوبت با توجه به زیبایی و شکیل بودن آن در مقایسه با سایر کفپوش های موجود در بازار، قابل اغماض است. علاوه بر این کیفیت مواد استفاده شده درآن نیز یکی از دلایلی است که نتوانسته بر میزان رضایت مشتری از قیمت پوشش اپوکسی ضد رطوبت، تاثیر گذار باشد.

انواع عایق ضد رطوبت

انواع عایق ضد رطوبت برای کنترل رطوبت و عدم نفوذ آب به لایه های زیرین در ساختمان ها استفاده می شود. در ساختمان ها هر جا که رطوبت باشد تخریب و فرو پاشی اجزا به صورت فرسایشی و دراز مدت را خواهیم داشت. بنابراین به کمک انواع عایق ضد رطوبت می توانیم از خرابی مصالح ساختمانی و رشد باکتری ها ، ساییدگی و زنگ زدگی جلوگیری کنیم واین یکی از دلایلی است که نشان می دهد قیمت پوشش اپوکسی ضد رطوبت در مقایسه با کارایی آن در دراز مدت، کاملا مناسب است و از مخارج اضافی جلوگیری می شود.
انواع عایق ضد رطوبت استفاده شده در ساختمان ها عبارتند از: عایق های پلیمری، عایق رطوبتی نانو، رنگ هایی مثل سیلر، ماستیک ها، قطران، پشم شیشه و عایق های ساخته شده بر پایه ی قیر و یا سیمان و…

از موارد فوق با توجه به میزان رطوبت وارده، مکانی که در معرض رطوبت است و هزینه ای که اختصاص به این امر دادید و برحسب نیاز استفاده می شود.

پوشش اپوکسی صنعتی ضد آب و رطوبت

پوشش اپوکسی صنعتی ضد رطوبت همانگونه که از نامش مشخص است در صنعت استفاده می شود؛ در صنایع از ماشین آلات سنگین استفاده می شود و این ماشین آلات فشار و اصطکاک زیادی را بر زمین وارد می کند بنابراین پوشش اپوکسی صنعتی باید دارای کیفیت و ضخامت بیشتری نسبت به سایر اپوکسی های معمولی می باشد تا فشار و ضربه را به طور کامل تحمل کند.

پوشش اپوکسی صنعتی ضد رطوبت معمولا دارای ضخامت ۳ الی ۷ میلی متر است و فشاری به اندازه ۱۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع را تحمل می کند. از این کفپوش ها در کارخانه های صنعتی، خودروسازی، صنایع شیمیایی، داروسازی و پتروشیمی، پارکینگ های طبقاتی، بیمارستان ها و حتی صنایع غذایی مثل کارخانه های شیر و لبنیات استفاده می شوند.

از آن جا که پوشش اپوکسی ضد آب و رطوبت صنعتی دارای ضخامت بیشتری و همچنین کیفیت بالاتر نسبت به پوشش اپوکسی ضد رطوبت غیر صنعتی است بنابراین، بدیهی است که قیمت پوشش اپوکسی ضد رطوبت در نوع صنعتی آن بالاتر باشد؛ اما به طور کلی با توجه به مزایای ذکر شده برای این کفپوش ها، قیمت پوشش اپوکسی ضد رطوبت در نوع صنعتی و یا غیر صنعتی آن کاملا مقرون به صرفه است.

4 پاسخ
 1. احمدی
  احمدی می گوید

  با سلام و تشکر از مطالب خوب سایتتون
  یعنی میشه از کفپوش اپوکسی برای حیاط و خارج از ساختمان هم استفاده کرد؟

  پاسخ
 2. شقایق
  شقایق می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید.برای ضدآب کردن رزین اپوکسی برای کفپوش سه بعدی کف استخر باید چه کاری انجام بدم؟
  خود رزین اپوکسی برای این منظور ضد آب نیست؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت می گوید

   سلام. باید از رزین اپوکسی ضد رطوبت روی پوششتون استفاده کنید. برای راهنمایی بیشتر با دفتر تماس بگیرید و از راهنمایی در این زمینه بهره مند شوید.

   پاسخ

پیگیری‌ها

  پاسخ دهید

  میخواهید به بحث بپیوندید؟
  مشارکت رایگان.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *