کفپوش اپوکسی چیست

کفپوش اپوکسی چیست؟

کفپوش اپوکسی چیست و چرا اکثر افراد به استفاده از این کفپوشها برای پوشش های صنعتی، پارکینگها، باشگاههای ورزشی و … شده اند؟ در این مقاله از ایستا پلیمر شریف به این موضوع میپردازیم. امروزه روکش سطوح مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است.

زیرا با پیشرفت صنعت کارخانه‌ها و کارگاه‌ها رو به افزایش است که نیاز به کفسازی مناسب دارد. همچنین افزایش پارکینگ طبقاتی، ورزشگاه‌ها و مجتمع‌های تجاری نیاز به کفسازی مناسب دارد که هم دوام و هم زیبایی محیط را حفظ کند. در گذشته بیشتر از کفسازی با مواد معدنی نظیر سنگ و مشتقات آن بهره برده میشد.

اما پیشرفت علم پلیمر سبب شناخت و استفاده از رزین کارامدی به نام اپوکسی شد. رزین کفپوش اپوکسی با سخت کننده آمینی و یا آمیدی تشکیل ساختار ترموست میدهد.

این موضوع سبب میشود که مقاومت شیمیایی و مکانیکی زیادی را داشته باشد. اپوکسی‌ها طیف گسترده‌ای از کاربرد را در پوشش دهی لوله انتقال فاضلاب، مخازن نگهداری مواد، کفسازی آنتی باکتریال بیمارستان‌ها، کفپوش نیروگاه، تعمیرگاه، سالن ورزشی و سالن مهمات سازی و دیگر سازه بتنی و دریایی دارد.

مزایای استفاده از کفپوشهای اپوکسی

مزایای زیاد و منحصر به فردی که اپوکسی دارد سبب شده است که جایگزین کفپوش سنتی نظیر سنگ، سرامیک و موزاییک شود این مزایا عبارتند از:

  • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
  • ضد زنگ زدگی و پوسیدگی
  • مقاوم در برابر هر گونه فرسایش
  • تحمل بار بالا
  • عدم جذب و نفوذ آب و یا دیگر حلال‌های آلی و روغن
  • ضد گرد و غبار
  • آنتی باکتریال به دلیل ساختار نهایی یکپارچه و بدون درز
  • سبک و کم حجم
  • مقاومت فشاری بالا
  • شستشوی آسان

همچنین بخوانید: مقایسه کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

بنابراین با توجه به مزایای مذکور استفاده از رزین اپوکسی در محیط صنعتی، بیمارستان و ورزشگاه‌ها بسیار مفید خواهد بود. علاوه بر اینکه رزین اپوکسی قابلیت امتزاج پذیری با مواد معدنی و نانومواد را دارد که در مواردی مقاومت آن را در برابر فشار، خش، انتشار آتش، برق گرفتگی و حرارت بالاتر خواهد برد. آنها اختلاط کامل با پیگمنت‌های مختلف را دارد.

تنوع در زیبایی پوشش اپوکسی

بنابراین از لحاظ زیباشناختی نیز به کفپوش سنتی ارجح است. انواع کفپوش اپوکسی متالیک، سه بعدی و سه بعدی متحرک در منازل و یا آمفی تئاتر قابل اجرا است.

براقیت و جلای آنها سبب میشود که محیط را بزرگتر نشان دهد. آنها به دلیل طول عمر بالا و عدم تعمیرات زیاد و همچنین شستشوی آسان سبب میشود که هزینه آن در بلند مدت بسیار کمتر از انواع کفپوش سنتی باشد.

انواع خود تراز شونده آن که دارای ویسکوزیته و غلظت پایین‌تر است نیز نصب راحتی دارد. در کل نصب آنها زمان‌بر نیست اما باید دقت بالایی در اجرای آن داشت.

بنابراین در این خصوص باید افراد خبره کفپوش را اجرا کنند. همچنین اختلاط رزین و سخت کننده نسبت خاصی دارد که باید با دقت انجام پذیرد و همچنین پراکنش آن باید به خوبی صورت گیرد تا سطح یکدستی اجرا شود.

باید قبل از اجرا مرحله آماده سازی سطح صورت گیرد یعنی سطح صاف و بدون درز باشد و از هر گونه گرد و غبار و چربی پاکسازی شود و سپس پرایمر با دقت اجرا شود و بعد از این مرحله اجرای کفپوش اصلی صورت گیرد.

در اجرای آن باید به موارد ایمنی دقت شود زیرا مواد شیمیایی به کار میرود. در نتیجه استفاده از دستکش، روپوش و عینک حین اختلاط مواد و اجرا الزامی است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *