کفپوش اپوکسی ضدحریق

کفپوش اپوکسی ضد حریق از دیگر محصولات شرکت ایستا پلیمر شریف میباشد که به معرفی آن میپردازیم. بشر هر روزه با پیشرفت علم سعی در بهینه سازی و بهبود کیفیت زندگی دارد. در خصوص مصالح ساختمانی با ورود علم پلیمر مصالح سنتی مانند سنگ و سرامیک تا حدود زیادی کنار گذاشته شده است.

زیرا این مواد فرایند ساخت طولانی دارد، سنگین هستند و نیروی انسانی و زمان زیادی را برای ساخت و نصب نیاز دارد و در پی آن انرژی زیادی صرف میشود که مطلوب نخواهد بود. مواد پلیمری سبب سبک سازی ساختمان، مقاومت در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله و یا آتش سوزی میشود.

در نتیجه ایمنی ساختمان در سطح بالاتری قرار میگیرد. کاهش هزینه‌ی مصالح پلیمری به کار رفته در ساختمان در بلند مدت، کاهش مصرف انرژی و نیروی انسانی سبب توجه به این دسته مواد در ساختمان شده است. یکی از کاربردهای مواد پلیمری در ساختمان کفپوش میباشد. در واقع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و پی وی سی جایگزین سنگ، سرامیک و موزاییک میشود.

مزایای کفپوش اپوکسی ضدحریق

آنها سبک، عایق صدا، مقاوم در برابر مواد شیمیایی هستند و نصب آسانتری دارند. با این حال نوع پی وی سی به دلیل عدم مقاومت مکانیکی عالی کارایی زیادی ندارد. کفپوش اپوکسی که از بیس فنل A و سخت کننده آمینی تشکیل میشود، در برابر تردد به طور ذاتی مقاوم است. اما مساله مهم ایجاد مصالح ساختمانی برای امنیت بیشتر در برابر آتش سوزی است. کفپوش اپوکسی قابلیت امتزاج پذیری با مواد معدنی را دارد.

آنها میتواند با موادی مانند سیلیس و کوارتز ترکیب شد و در گستره دمایی مختلف دچار تغییر شکل نشود. همچنین مواد معدنی مانند خاک رس و یا برخی نانومواد به صورت عایق عمل کرده و خاصیت  پوشش ضد حریق را دارد. زیرا مواد معدنی به صورت لایه لایه است از این رو، خاصیت آتشگیری را کاهش میدهد.

نانوخاک رس در طبیعت فراوان است، سبب کاهش هزینه ساخت کفپوش اپوکسی میشود؛ علاوه بر آن خواص مکانیکی و فیزیکی را بهبود میبخشد. در واقع مواد معدنی وظیفه دارد که در هنگام آتش سوزی زمان رسیدن به دمای تخریب بحرانی ماتریس پلیمری را افزایش دهد و از آتش سوزی جلوگیری کند. کفپوش اپوکسی ضد حریق در مناطق مختلف آب و هوایی قابلیت اجرا دارد.

مقاومت شیمیایی بالا

مقاومت شیمیایی عالی و ضد خوردگی سبب میشود در کارخانه‌هایی که تماس مستقیم با اسید و مواد آتش گیر دارد؛ مورد استفاده قرار گیرد. بیشتر این کفپوش‌های تولیدی ایستا پلیمر شریف در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. اما در ساختمانهای مسکونی نیز قابلیت اجرا دارد. علاوه بر نانو رس موادی مانند سیلیکات سدیم، سیلیس‌ها، کربنات‌ها قابلیت جلوگیری از آتش و افزایش دمای تخریب ماتریس پلیمری را دارد.

برخی مواد تاخیر انداز شعله و مواد ضد حریق ترکیبات هالوژن دار هستند اما آنها در محیط زیست می‌مانند و مشکلات زیان باری را به دلیل مواد سمی دارد. بنابراین باید مواد ضد حریقی انتخاب شود که حافظ محیط زیست و سلامت انسان نیز باشد. در نتیجه، استفاده از موادی مانند بنتونیت، کائولین، مونت موریلونیت که به وفور در طبیعت یافت میشود و مشکلات محیط زیستی ندارد میتوان انتخاب مناسب برای تهیه کفپوش اپوکسی ضدحریق باشد. این مواد شفافیت کفپوش را نیز از بین نمی‌برد. افزایش سختی، افزایش مقاومت در برابر حرارت و آتش سوزی را نیز در پی دارد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *