آموزش نصب کفپوش اپوکسی

آموزش نصب کفپوش اپوکسی

مراحل نصب کفپوش اپوکسی به چه شکل است؟

آموزش نصب کفپوش اپوکسی موضوعی است که امروز در ایرانیان ایستا پلیمر شریف به آن پرداخته میشود. اپوکسی نوعی پلیمر به صورت مایع می باشد که از برهمکنش بین رزین اپوکسی و سخت کننده های آمینی یا آمیدی کفپوش اپوکسی حاصل می گردد. مقاومت شیمیایی عالی و چسبندگی مناسب و خاصیت عایق بودن آنها سبب توجه به کفپوش اپوکسی شده است.

انواع کفپوش های اپوکسی

  1. کفپوش آنتی باکتریال
  2. کفپوش آنتی استاتیک
  3. اپوکسی های ضد اسید
  4. اپوکسی خودتراز
  5. کفپوش های دکوراتیو
  6. کفپوش ضد خش

کفپوش های اپوکسی از منظر اینکه مقاومت و دوام بالایی در هر شرایط محیطی دارند، قابلیت شست و شوی آنها، اجرای آسان مورد توجه است و نقطه قوت این محصولات است. اما باید مد نظر داشت که انعطاف کم کفپوش اپوکسی نقطه ضعف در محیط هایی است که ضربات شدیدی ایجاد میشود.

با توجه به اینکه کفپوش های اپوکسی در طیف گسترده از کاربرد در مکان هایی اعم از بیمارستان ها، کارگاه ها، مراکز تجاری، انبارها، نیروگاه به کار می رود، در صنعت مورد توجه قرار گرفته است. این کاربرد گسترده موجب شده است که اجرای کفپوش اپوکسی به شغلی پر رونق تبدیل شود و افراد زیادی به دنبال آموزش و یادگیری نصب کفپوش اپوکسی بیفتند تا از این طریق بتوانند امرار معاش بهتری داشته باشند.

مراحل کار اپوکسی و نصب کفپوش

در ابتدای آموزش نصب کفپوش اپوکسی و مراحل کار اپوکسی ، نصب کفپوش های اپوکسی شامل مراحل زیر می باشد:

  1. آماده سازی سطح: آلودگی، گرد وغبار سطحی قبل از اجرای کفپوش باید از بین رود و سطح کاملا صیقل، چربی زدایی و جرم زدایی گردد. همچنین باید لکه گیری و پر کردن تخلخل های سطح صورت گیرد. سپس حلال شویی صورت میگیرد و باید توجه داشت که رطوبت سطح نیز کمتر از ۴٫۵ % باشد.
  2. لایه گذاری پرایمر کفپوش: پرایمر خود شامل رزین و سخت شونده می باشد. در دومین مرحله از مراحل کار اپوکسی این ماده دارای ویسکویته پایین است و به عنوان آستر عمل می کند. اعمال پرایمر سبب میشود که کفپوش اپوکسی با اطمینان چسبندگی مناسب را داشته باشد. در واقع پرایمر مانند رنگ استفاده میشود. برای استفاده از آن سطح مورد نظر با لایه نازکی از آب پوشش می یابد. سپس باید پرایمر خشک شود. مرحله اعمال پرایمر با غلطک صورت میگیرد. انتخاب پرایمر و روش اعمال آن از چندین جهت حائز اهمیت است. زمانیکه پرایمر مناسبی انتخاب شود چسبندگی کفپوش را ضمانت می کند. هر چه چسبندگی بیشتر باشد عمر مفید آن بیشتر است. با اجرای پرایمر حباب های سطح که سبب ناهمواری در اجرای نهایی کفپوش است از میان میرود.
  3. اعمال لایه میانی کفپوش: این مرحله از نصب کفپوش اپوکسی و از مراحل کار اپوکسی انتخابی می باشد و در صورت اعمال آن چسبندگی بی نظیری پیدا می کند. در این روش الیاف شیشه و یا مواردی دیگر، به روش Hand Lay Up بر روی درزها اجرا می گردد. این بخش خود می تواند در چندین مرحله یا تک مرحله ای صورت گیرد. باید دقت شود که سطح اعمال شده کاملا صیقلی شود. یعنی هیچگونه حباب و تخلخلی در آن یافت نشود.
  4. اعمال لایه اصلی کفپوش اپوکسی: در این مرحله رزین اپوکسی اعمال می گردد. این مرحله بسیار سریع صورت می گیرد. برای اجرای این مرحله می توان از غلطتک، کاردک ها و یا اسپری کردن بهره برد. ضخامت این لایه مهم است که گستره ای بین ۵۰۰ میکرون تا چند میلی متر را شامل می‌شود.

اجرای کفپوش در عین سادگی نصب باید با دقت و ظرافت انجام شود. به عبارت دیگر همانطور که پیشتر توضیح داده شد، هیچگونه حباب و تخلخل نباید ایجاد شود. رعایت زمانی برهمکنش رزین اپوکسی با سخت کننده آن باید رعایت شود. زمان اعمال هر مرحله باید رعایت شود.

.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *