کفپوش اپوکسی ضد لغزش

امروزه برای کفسازی سطح، مخصوصا کفسازی تجاری نیاز به کفپوشی مقاوم در برابر تنشهای مکانیکی و مقاوم به مواد شیمیایی است که طول عمر بالایی داشته باشد و در طولانی مدت صرفه اقتصادی داشته باشد.

ویژگی‌های مذکور در کفپوش پلیمری یافت میشود که کفپوش سنتی متشکل از مواد معدنی یعنی سنگ، موزاییک، سرامیک و … دارای این ویژگی‌ها نیستند؛ کفپوش سنتی مقاومت مکانیکی و شیمیایی مناسبی ندارند.

بنابراین استفاده از کفپوش پلیمری مانند کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان بهترین گزینه است. در موارد زیادی از کفپوش اپوکسی استفاده میشود و اگر نیاز به کفپوش با خاصیت ضد اشعه ماوراء بنفش برای محیط‌های رو باز باشد از کفپوش پلی یورتان استفاده میشود که قیمت بیشتری از کفپوش اپوکسی دارد.

اما در مکان‌های مسقف که کاربری بیشتری دارد از اپوکسی استفاده میشود که خود شامل کفپوش اپوکسی ضد اسید، آنتی باکتریال، متالیک، سه بعدی، ضد لغزش و … است که بسته به کاربری هر کدام تفاوت‌هایی دارد.

برای مثال، در محیط‌های نظیر رمپ و شیب‌ها، لبه پله سنگی، راهرو و سالن که در معرض رطوبت و آب است و یا عرشه کشتی و سالن لبنیات شیر دوشی نیاز به کفپوشی است که لغزنده نباشد.

تولید کفپوش های ضد لغزش

کفپوش اپوکسی که از رزین اپوکسی متشکل از بیسفنول A و هاردنر (سخت کننده آمینی و یا نوع آمیدی) است؛ میتواند در موارد مذکور استفاده شود اما باید از نوع ضد لغزنده باشد. مقاومت به لغزنده بودن سطح به میزان زبری نهایی بستگی دارد. در واقع با نوعی کشش مثبت، لیز خوردن بر روی سطح را کاهش میدهد.

برای دستیابی به کفپوش اپوکسی ضد لغزش باید با ریزدانه معدنی سطح را مضرس سازی کرد. اما باید مدنظر داشت که هر چه تخلخل و زبری بیشتر باشد تمیز کردن سطح کفپوش سخت‌تر است.

برای اینکه یک نوع کفپوش اپوکسی ضد لغزش تهیه شود باید فاکتورهایی را مدنظر داشت:

  • نوع رزین مصرفی
  • نوع ماده‌ برای مضرس سازی
  • ضخامت لایه نهایی برای تثبیت مضرس سازی

موارد فوق مقاومت نهایی کفپوش ضد لغزش را تعیین میکند. برای مثال اگر ضخامت لایه نهایی بیش از حد زیاد باشد مقاومت کاهش می‌یابد به دلیل اینکه زاویه دار بودن سطح را کاهش میدهد.

مضرس سازی سطح برای رسیدن به کفپوش اپوکسی ضد لغزش چند نوع است که عبارتند از:

برای مضرس سازی باید از پرک و دانه معدنی اسستفاده کرد. مواد جهت مضرس سازی سطح شامل:

  • کوارتز رنگ شده (سطح را مقاوم میکند و زیبای بصری دارد)
  • اکسید آلومینیوم ( زمانیکه زبری سطح زیادی نیاز باشد مانند کارخانه فراوری گوشت و کشتارگاه که رفت و آمد نیز زیاد است از اکسید آلومینیوم استفاده میشود اما مضرس سازی با این ماده دشوار است)
  • ریز دانه سیلیس (کشش سطحی خوبی ایجاد میکند و در برابر مواد لغزنده مانند روغن و روان کننده مقاومت خوبی دارد بنابراین در محیط کارگاهی و پارکینگ مناسب است)
  • گرانول پلاستیکی
  • ذرات شیشه کروی
  • پلی پروپیلن کروی شکل

گرانول پلاستیکی مانند پلی پروپیلن و یا ذرات شیشه مقاومت خوبی ایجاد کرده و تمیز کردن سطح نسبت به دیگر مواد مضرس ساز بهتر است. زیرا زبری و تخلخل کمتری دارد.

بنابراین برای محیط‌هایی که بهداشت اهمیت بیشتری دارد مانند اتاق‌های تمیز و کارخانه داروسازی و یا رمپ بیمارستانی میتواند استفاده شود.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *