کفپوش اپوکسی صنعتی

کفسازی سطح برای هر محل از اهمیت زیادی برخوردار است. کفپوش صنعتی میتواند از بتن و سیمان و یا از مواد پلیمری باشد. در واقع کفپوش اپوکسی صنعتی در کارخانه و کارگاه‌های صنعتی مانند پتروشیمی و پالایشگاه و یا انرژی هسته‌ای، ساختمان‌های تجاری، بیمارستان‌ها و یا فرودگاه و راه آهن مورد استفاده قرار میگیرد.

کفپوش صنعتی چه ویژگی باید داشته باشد؟

به دلیل استفاده کفپوش صنعتی در محیط کارخانه‌ای که با مواد شیمیایی در تماس است باید کفپوش به کار رفته در برابر مواد شیمیایی اعم از اسید و باز و دیگر مواد آلی مقاوم باشد. همچنین به دلیل استفاده از ماشین آلات صنعتی در این محیط‌ها باید مقاومت خوبی در برابر تنش مکانیکی داشته باشد. مقاومت فشاری و خاصیت آنتی استاتیک نیز از دیگر ویژگی‌های مهم است.

عدم تجمع آلودگی نیز در محیط صنعتی مانند کارخانه صنایع غذایی و بیمارستان‌ها بسیار مهم میباشد. بنابراین کفپوش باید خاصیت پوشش آنتی باکتریال داشته باشد. هنگامی که کفپوش دارای درز و یا خلل و فرج باشد سبب میشود باکتری در آن رشد کند. بنابراین باید کفپوش یکپارچه را تولید کرد. در پی استفاده از کفپوش آنتی باکتریال، شستشوی سطح برای آن کمتر خواهد بود و هزینه و زمان  ناشی از تمیز کردن دوره‌ای آن کاهش خواهد یافت. در کاربری صنعتی باید از کفپوشی استفاده شود که تعمیرات آن حداقل باشد زیرا هزینه و زمان ناشی از تعمیرات در روند کاری یک مکان صنعتی موثر است.

چه کفپوشی ویژگی‌های فوق را برای کاربری صنعتی دارد؟

نوعی از کفپوش پلیمری که از واکنش بین بیسفنول A و اپی کلروهیدرین تهیه میشود با استفاده از سخت کننده آمینی و یا آمیدی به کفپوشی تبدیل میشود که مقاومت فشاری، مقاومت در برابر تنش مکانیکی، خاصیت آنتی باکتریال به دلیل یکپارچه بودن آن، خاصیت آنتی استاتیک با طول عمر بالا را دارد. کفپوش اپوکسی صنعتی انواع متفاوتی دارد که میتوان به کفپوش دکوراتیو یعنی کفپوش متالیک، سه بعدی و سه بعدی متحرک اشاره کرد.

همچنین کفپوش آنتی استاتیک، ضد اسید، آنتی باکتریال، کفپوش ورزشی و پارکینگی از انواع کفپوش صنعتی به حساب می‌آید. عدم ایجاد گرد و غبار و خاصیت ضد استاتیک در محیط‌های صنعتی که تردد ماشین آلات زیاد است برای جلوگیری از آتش سوزی اهمیت دارد که کفپوش اپوکسی صنعتی این ویژگی را دارد. مقاومت حرارتی آنها نیز باعث میشود در محیط‌هایی که حرارت بالا است هیچگونه مشکلی را ایجاد نکند.

کفپوش اپوکسی چسبندگی عالی به سطح زیرین بتن و فلز دارد. همچنین نوع اجرای آن در کیفیت نهایی و کاربری و طول عمر بالای آن موثر است. درصد استفاده از رزین و سخت کننده و اختلاط مناسب دو جزء نیز بسیار حائز اهمیت است.

قابلیت امتزاج پذیری آنها با پیگمنت برای خط کشی‌ها مخصوص در برخی محیط‌های صنعتی نیز باعث شده است در طیف گسترده‌ای کاربرد داشته باشد.

آنها دارای قیمت کمتری نسبت به کفپوش پلی یورتانی هستند و همچنین به دلیل طول عمر بالا در طولانی مدت نسبت به کفپوش سنتی (سیمان، بتن، موزاییک و سنگ) صرفه اقتصادی دارد.

باید مدنظر داشت که ضخامت کفپوش اپوکسی در قیمت آن موثر است. هر چه ضخامت بالاتر باشد، قیمت بیشتر است. همچنین استفاده از مواد معدنی در کفپوش اپوکسی در قیمت آن تاثیر گذار است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *