عایق ضد حریق برای سازه ها

انواع مواد عایق ضد حریق چیست؟

عایق ضد حریق موضوع این مقاله از ایستا پلیمر شریف است که به آن میپردازیم . مواد نسوز در پنج شکل اصلی وجود دارند. این موارد شامل الیاف خرد شده، کف، تشک های الیافی و منسوجات، عایق تخته و بلوک، فیلم ها و فویل ها است. مقاومت در برابر آتش هر فرم تا حد زیادی به ماده ای که از آن تشکیل شده بستگی دارد.

سازه های فلزی را می توان به ۳ روش در مقابل آتش مقاوم ساخت:

  • پوشش ملات سیمانی نسوز
  • صفحات و پانل های نسوز
  • پوشش رنگ منبسط شونده نسوز

برخی از روش ها تضمین میکنند که فولاد در مدت زمان مشخصی مقاومت خود را حفظ کند. بسته به پروفیل فولادی و درجه حرارت بحرانی فولاد، میتوان به عنوان مثال با یک عایق ضد حریق حداقل ۳ ساعت مقاومت در برابر آتش ایجاد کرد.

عایق ضد حریق متداول در ساختمان را بشناسیم

عایق ضد حریق ملات سیمانی

رایج ترین راه برای ایجاد محافظت در برابر آتش اسپری کردن فیبرهای کم چگال با ترکیبات سیمانی است. این محصول میتواند بر روی فولاد پاشیده شود تا مقاومت در برابر حرارت ایجاد کند و همچنین میتواند بر روی چوب، پارچه و سایر مصالح ساختمانی اعمال شود. آیین نامه های ساختمانی ضخامت مورد نیاز برای پوشش را نیز بیان میکنند. اسپری کردن این نوع عایق روشی سریع و کارآمد است که حداکثر ۲۴۰ دقیقه حفاظت در برابر حریق را برای فولاد سازه ای فراهم میکند. در صنایع تجاری و پتروشیمی و تونل استفاده میشود. در برابر ضربه و سایش بسیار مقاوم است، و به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا تغییرات طراحی را بدون هزینه های زیاد یا تأخیر در پروژه ها اعمال کند.

مصالح ضد حریق و ملات را میتوان در مرحله ساخت پروژه اجرا کرد. همچنین می توان آن را روی قاب های فولادی و بتونی، کف ها و سقف های فلزی و پلنوم های هوای برگشتی اعمال کرد.

 

عایق ضد حریق ملات سیمانی

 

صفحه ها و پانل های عایق ضد حریق

فولاد با صفحات نسوز محصور میشود. این سیستم پایدار، ضد آب و همچنین عایق صوت است. این نوع ضد حریق میتواند به صورت مکانیکی محکم شود و از آفات و حملات موریانه جلوگیری کند. همچنین در ضخامت های مختلف برای تأمین نیازهای مختلف در دسترس است و میتواند بدون از دست دادن مقاومت در برابر آتش در برابر رطوبت نیز مقاومت کند. استفاده از این نوع عایق روش مقرون به صرفه ای است و حداکثر ۲۴۰ دقیقه حفاظت از سازه در برابر آتش فراهم میکند.

 

عایق ضد حریق رنگ منبسط شونده

این نوع عایق میتواند حداکثر ۱۲۰ دقیقه محافظت در برابر آتش در سازه های فلزی ایجاد کند. یکی از مزایای اصلی آن این است که این عایق به اندازه ۱۰۰ برابر ضخامت اصلی مواد منبسط میشود و با ایجاد یک بافر بین آتش و اعضای فولاد، مقاومت در برابر آتش را بیشتر میکند. آن ها در دمای طبیعی مثل رنگ به نظر میرسند.

هنگامی که زیبایی سازه که در معرض دید عموم قرار میگیرد مدنظر باشد، این نوع ضد حریق یک راه حل عالی است. این محصول دقیقاً مانند رنگ اعمال میشود. این رنگ ضد حریق را میتوان روی چوب سازه نیز استفاده کرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *