رنگ ضد حریق

رنگ ضد حریق

رنگ ضد حریق چیست؟

رنگ ضد حریق در مقابل آتش مقاوم هستند. این رنگ ها آتش نمیگیرند و در مواجهه با شعله خواص تاخیر انداز و خاموش کنندگی دارند. این رنگ ها عمدتا آب پایه و عاری از هر گونه حلال و با ساختاری منعطف می باشند. مکانیزم افزایش حجم و کف کردن رنگ ضد حریق در هنگام قرار گرفتن در مقابل شعله باعث می شود که به سرعت لایه ای  عایق و بدون درز تشکیل دهند و سطح زیرین را از حریق محافظت کنند. خواص به تاخیر اندازنده شعله بسیار خوبی دارند و با انجام واکنش های شیمیایی در زمان حریق باد کرده و اجازه نمی دهند سطح محافظت شده به دمای بحرانی برسد. این رنگ ها علاوه بر محافظت در برابر حریق جنبه زیبایی نیز دارند و علاوه بر ایجاد زیبایی بصری از سطوح در مقابل عوامل محیطی نیز محافظت می کنند.

رنگ ضد حریق اسکلت فلزی

برای اسکلت های فلزی و تیرهای فلزی ساختمان در صورتی که زیبایی مهم نباشد بهتر است از پوشش ضد حریق استفاده گردد. اما در مکانهایی که تیرهای فلزی در مقابل دید قرار دارند و پوشش های ضد حریق به دلیل ظاهر نه چندان زیبا توصیه نمی گردد می توان از رنگ ضد حریق استفاده کرد. رنگ های ضد حریق می توانند در کنار ایجاد ایمنی برای سازه زیبایی را نیز فراهم آورند. البته این رنگ ها قیمت گرانتر از پوشش های ضد حریق دارند اما از لحاظ کارایی کاملا با بهترین پوشش های ضد حریق رقابت کرده و سلامت سازه در زمان حریق را تضمین می کنند. استفاده از رنگ ضد حریق در مکان هایی که تیرهای فلزی سازه عریان هستند بسیار مهم است زیرا در صورت آتش سوزی اینگونه تیرهای سریعتر در معرض حرارت قرار می گیرند و نیاز به حفاظت بیشتر دارند. رنگ های ضد حریق امروزه یکی از ارکان اصلی در ایمنی ساختمان است.

رنگ ضد حریق اپوکسی

رنگ ضد حریق اپوکسی کارایی کاملا مشابه با سایر رنگ های ضد حریق دارند. کفپوش اپوکسی به دلیل ضخامت و مقاومت محیطی و شیمیایی خوب همواره مورد توجه کاربردهای صنعتی قرار گرفته است. میل و رغبت صنایع به استفاده از پوشش های اپوکسی در کنار اهمیت مسائل ایمنی به خصوص ایمنی در برابر آتش سوزی و مخاطرات حریق نوع نوینی از پوشش های اپوکسی که مقاومت حریق زیادی دارند را ایجاد کرد. رنگ های ضد حریق اپوکسی در زمان حریق همانند سایر رنگ های ضد حریق فعالیت شیمیایی خود را شروع کرده و لایه ای ضخیم از ذغال عایق را تشکیل می دهند. این پوشش علاوه بر اینکه خود اتش نمی گیرند و از سرایت آتش به سایر نقاط جلوگیری می کنند بستر زیرین خود را نیز از سوختن حفظ می کنند و با تاخیر انداختن در رسیدن حرارت به بستر آتش را کنترل می کنند.

محصول مرتبط: کفپوش پلی یورتان

رنگ ضد حریق برای چوب

چوب یکی از بهترین مصالح ساختمانی است.

مشکل اصلی برای استفاده از چوب قابلیت اشتعال این است

که امروزه با استفاده از رنگ ضد حریق ویژه این مشکل نیز مرتفع شده است.

رنگ ضد حریق چوب با حفظ زیبایی ظاهری چوب در ضخامت کم بر روی سطوح چوبی اعمال می گردد

و چوب را در مقابل آتش فنا ناپذیر می کند. رنگ ضد حریق برای چوب را می تواند

بر روی تیرها، درها، دیوارها، نمای چوب و همچنین لوازم تزئینی چوبی اعمال کرد

تا ضمن حفاظت چوب از رطوبت و آلودگی ، چوب را در مقابل آتش نیز حفظ کند.

رنگ های ضد حریق چوب در زمان آتش با تشکیل لایه ای عایق در برابر حرارت

از انتقال حرارت به چوب جلوگیری می کند

و همچنین با عدم اجازه رسیدن اکسیژن و هوا به چوب نمی گذارد چوب مشتعل شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *