کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک اتاق عمل

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک چیست و چرا برای پوشش اتاق عمل این قدر مهم است؟ پوشش اتاق عمل بیمارستانی قوانین بسیار سخت گیرانه ای دارد. این پوشش پلیمری مصرفی باید کاملا مسطح باشد (در هر ۳ متر حداکثر ۳ میلیمتر اختلاف سطح قابل قبول است). پوشش اتاق عمل باید کاملا یک پارچه و بدون درز باشد و پای دیوارها را تا ارتفاع ۱۰ سانتیمتر پوشش دهد.

همچنین قوانین آنتی استاتیک سختی برای کفپوش های اتاق عمل وجود دارد و باید مقاومت الکتریکی ۲٫۵ در ۱۰ تا ۱۰به توان ۶ اهم داشته باشد. همچنین گزینه های مثل آنتی باکتریال بودن که از نشر بیماری ها درون اتاق عمل جلوگیری می کند. کفپوش اپوکسی بیمارستانی دقیقا بر اساس استاندارها و نیاز های بیمارستان ها طراحی شده است و تمامی نکات بدون درز بودن، یک سطح بودن، آنتی استاتیک، قابلیت تمیز شدن راحت، طول عمر بالا، رنگ پذیری خوب، مقاومت شیمیایی بالا، سختی مناسب، حرکت راحت ابزار های چرخ دار بر روی کفپوش را دارد.

قیمت کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک بر اساس میزان مقاومت الکتریکی و همچنین نیاز به قرار دادن سیم کشی ها و صفحات مسی در بستر کار ( بر اساس قوانین بیمارستانی یا نیروگاهی وجود صفحات مسی در زیر کف سازی برای انتقال بار های الکتریکی به زمین الزامی است) قیمت بندی می شوند. همچنین اجرای اینگونه کفپوش ها گاهی پیچیدگی های بیشتری دارد که منجر به افزایش قیمت می شود اما مزایای کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک قیمت تمام شده را کاملا توجیه می کند.

کفپوش های آنتی استاتیک بر اساس نیاز و استاندارد های مورد نیاز مشتری با مقاومت های الکتریکی تولید می شود این کفپوش ها از اپوکسی با رسانش الکتریکی بسیار کم تا کفپوش اپوکسی نیمه رسانا را در بر می گیرد. استفاده از درست از افزودنی های ویژه بهبود رسانش الکتریکی در کفپوش های اپوکسی می تواند کارایی این کفپوش ها را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

محصول دیگر: پوشش ضد حریق

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک چندان متفاوت با کفپوش های اپوکسی خود تراز معمول نیست. بیشتر تفاوت و پیچیدگی اجرا کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک مربوط به زیر سازی و قوانین استاندارد داخلی مربوط به محل اجرا می باشد. این قوانین بر گرفته از استانداردهایی است که در صنعت مربوطه اجباری می باشد. برای مثال کفپوش های آنتی استاتیک بیمارستانی باید تا ۱۰۰ میلیمتر از پایین دیوارها را پوشش دهد. کفپوش انتی استاتیک موتورخانه ها علاوه بر رسانش جزئی بار الکتریکی باید در مقاومت حرارتی بالایی نیز داشته باشند. در صنایع شیمیایی و تولیدی مواد خاص نیازمند کفپوش اپوکسی انتی استاتیک ضد اسید یا ضد ضد قلیا می باشند و همچنین کلین روم ها و اتاق های تمیز و مراکز تولید دارو نیز شرایط بسیار ویژه ای برای کفپوش اپوکسی و دست العمل های دقیقی برای اجرای کفپوش اپوکسی دارند. کفپوش های اپوکسی آنتی استاتیک عمدتا به صورت خودتراز تولید می گردند.

برای کاهش الکتریسیته ساکن و زمانی که مقاومت شیمیایی بالا نیاز است، به سراغ اجرای کفپوش الکترو استاتیک میرویم. در این زمان است که کفپوش الکترواستاتیک نسبت به سایر کفپوش ها ارجحیت داده می شود.

کفپوش الکترواستاتیک

کفپوش الکترواستاتیک همان کفپوش آنتی استاتیک است. همانطور که میدانید در اثر مالش و ایجاد اصطکاک بین دو جسم نارسانا الکتریسیته ساکن ایجاد می شود. این الکتریسیته خاصیت استاتیکی دارد؛ یعنی در همان محل خود باقی می ماند. اگر الکتریسیته ساکن بین کفپوش و مواد پلاستیکی مانند کفش، چرخ و یا هر مورد مشابه دیگر ایجاد شود با توجه به اینکه ماهیت استاتیکی دارد، در همان محل باقی خواهد ماند و در صورتی که به موقع تخلیه نشود ممکن است باعث ایجاد انفجار شود. بنابراین در انتخاب کفپوش باید این نکته رعایت شود که کفپوش انتخابی خاصیت آنتی استاتیکی داشته باشد و اصطلاحا الکترواستاتیک باشد تا اگر الکتریسیته ای ایجاد شد، در همان محل جمع نشود و رد شود. این کفپوش ها در اتاق عمل اتاق کنترل سالن رنگ و انبار مواد منفجره مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کفپوش الکترواستاتیک

انواع مختلف کفپوش الکترواستاتیک وجود دارد و بر اساس معیار های مختلف قیمت کفپوش الکترواستاتیک تعیین می شود. این کفپوش ها بر اساس مقدار مقاومت الکتریکی طبقه بندی می شوند:

 

کفپوشمقاومت الکتریکیتوضیحات
کفپوش الکترواستاتیک رساناکمتر از ۱۰۶ اهموقتی به زمین یا یک جسم رسانا با پتانسیل کمتر متصل می شود، سریعا بار خود را تخلیه می کند.
کفپوش اتلافیبین ۱۰۹-۱۰۶ اهماگر به زمین یا پتانسیل های کمتر وصل شود اتلاف بار الکتریکی در آن صورت می گیرد.
کفپوش استاتیکبیشتر از ۱۰۹ اهمبرای کاربردهای  عمومی و خانگی استفاده می شوند.
کفپوش رزینی آنتی استاتیککفپوش اپوکسی آنتی استاتیک همراه با کفپوش پلی یورتان آنتی استاتیک
کفپوش pvcکفپوش های مقاوم و منعطف در انواع رولی و تایل

 

مراحل اجرای کفپوش آنتی استاتیک به چه صورت است؟

برای اجرای کفپوش آنتی استاتیک، آماده سازی سطح زیرین بسیار اهمیت دارد. اگر زیرسازی کفپوش به خوبی انجام نشود، خلل و فرج و پستی و بلندی در پوشش دهی اتفاق می افتد. همچنین اجرای زیرسازی قبل از اجرای کفپوش الکترواستاتیک طول عمر مفید پوشش را چندین برابر میکند. مراحل آماده سازی قبل از اجرای پوشش به شرح زیر است:

  1. آماده‌ سازی سطح زیرین کفپوش
  2. اجرای لایه ی اولیه
  3. چسباندن نوار روی سطح کار
  4. اجرا در سطح لایه ی میانی
  5. اجرای آخرین لایه

 

فرق بین کفپوش آنتی استاتیک و کفپوش کانداکتیو چیست؟

کفپوش کانداکتیو در واقع همان کفپوش آنتی استاتیک است. و از هر نظر با هم شباهت دارد. تنها چیزی که موجب نفاوت کفپوش الکترواستاتیک و کانداکتیو میشود این است که کفپوش کانداکتیو باید یک سری تست های مکانیکی را بگذراند تا از نظر مقاومت در برابر ضربه و فشار صلاحیت لازم را داشته باشد؛ همچنین کفپوش کانداکیتو به وسیله یک نوار مسی به زمین وصل  می شود و کار تخلیه را انجام می دهد.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *