انواع پوشش‌ ضد حریق

در این مقاله به بررسی انواع پوشش ضد حریق از جمله محصولات ایستا پلیمر شریف میپردازیم.

انواع پوشش‌ ضد حریق به سه گروه تقسیم می‌شوند:

  1. مواد پاششی معدنی
  2. رنگ‌های منبسط شونده بر پایه پلیمری
  3. بوردها و پنل‌های ضد حریق

بر خلاف روش‌های معمول و فعال محافظت که از تجهیزات خاصی جهت اعلام و اطفا حریق استفاده می‌شود که این تجهیزات نیازمند توجه و کنترل دایم هستند، اما اجرای پوشش ضد حریق تنها یک مرتبه اجرا می‌شود. طراحی پوشش ضد حریق توسط آیین‌نامه‌های بین‌المللی مانند IBC، UBC و NFPA صورت گرفته و بهترین زمان جهت اجرای آن به هنگام نصب اسکلت فلزی می‌باشد.

این سیستم‌ها از نظر اجرا به دو روش پاشش مصالح پوشش ضد حریق و روش اجرا پوشش ضد حریق خشک دسته‌بندی می‌شوند. پوشش ضد حریق خشک شامل پنل‌ها، بوردها و غیره می‌باشد. روش پاششی نیز شامل مصالح پایه سیمانی، پایه گچی، به همراه ورمیکولایت و سایر مواد و رنگ‌ها و پوشش‌های منبسط شونده می‌باشند.

عملکرد پوشش های ضد حریق

پوشش ضد حریق با مواد معدنی پاششی بر پایه مواد معدنی نسوز بوده و دارای گرانول‌های منبسط شده نیز می‌باشد. این مواد به دلیل مقاومت حرارتی بسیار بالا و ضریب رسانایی گرمایی پایین، روند انتقال حرارت را کاهش داده و باعث افزایش زمان فروپاشی سازه در حدود ۴ تا ۵ ساعت می‌شوند. پوشش مواد پاششی معدنی ضد حریق در برابر حریق سلولزی و هیدروکربنی بسیار مقاوم بوده و در سطوح داخلی و خارجی سازه فولادی و بتنی میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله ویژگی‌های بارز این مواد می‌توان به وزن پایین مصالح و در نتیجه کاهش بار مرده سازه، سهولت اجرا، مقاومت بسیار بالا در پیشگیری از افزایش آتش، مقاومت بالا در برابر شوک حرارتی و عدم ایجاد دود و گازهای سمی اشاره کرد. پوشش ضد حریق با مواد معدنی به دلیل اطمینان از صحت عملکرد و دقت اجرا از دو پوشش دیگر رایج‌تر است، همچنین از خواص مکانیکی و مقاومتی بالاتری نیز برخوردار می‌باشد.

محصول پیشنهادی: کفپوش اپوکسی

انواع پوشش مواد پاششی معدنی ضد حریق

  1. پوشش ضد حریق بر پایه ورمیکلوت
  2. پوشش‌های ضد حریق بر پایه گچ
  3. پوشش ضد حریق بر پایه مواد معدنی پشم سنگ

 

محصول پیشنهادی: کفپوش پلی یورتان

نوع دیگری از مواد ضد حریق، رنگ‌های منبسط شونده هستند. پوشش این رنگ‌ها عمدتاً بر پایه آب یا حلال می‌باشند. حداکثر ضخامت قابل اجرا برای این مواد ۶ میلیمتر است. این پوشش‌ها در درجه حرارت ۲۷۰ تا ۳۰۰ درجه سلسیوس به علت برخی واکنش‌های شیمیایی، گازهای خنک‌کننده آزاد و حدود ۲۰ برابر منبسط می‌شوند، در نتیجه ضخامت اولیه آن‌ها بیشتر شده و یک لایه عایق ذغالی ایجاد می‌کنند و سازه را در برابر آتش محافظت می‌کنند. از مزایای این رنگ‌ها میتوان به ضخامت بالا و داشتن ظاهری زیبا اشاره کرد.

بوردها و پنل‌های ضد حریق، از انواع پوشش‌های ضد حریق می‌باشند. بوردهای ضد حریق از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در برابر رطوبت مقاوم هستند. بوردها انواع گوناگونی مانند گچ، منیزیم، فیبرهای سیمانی فشرده می‌باشند. از این بوردها می‌توان در دیوارهای کاذب و دیوارهای داخلی و خارجی استفاده کرد. این مواد فضای کمی را اشغال می‌کنند. وزن آن‌ها کم است به همین دلیل برش و نصب آن‌ها راحت و آسان است.

از معایب این پوشش می‌توان به قابل اجرا نبودن بر روی تیرها اشاره کرد. همچنین ترمیم و ساپورتگیری در آن‌ها مشکل است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *