رزین ضد حریق

رزین ضد حریق

مزایای رزین ضد حریق

رزین ضد حریق از جمله پوشش ضد حریق که میتواند مزایای بسیاری برای جلوگیری از آتش داشته باش متاسفانه طبیعت ویرانگر آتش سوزی سبب از بین رفتن دارایی افراد میشود. زیان های مالی و جانی که برگشت پذیر نخواهد بود و در عرصه صنعت باید هر چه بیشتر به دنبال راهکارهای مناسب باشیم. ساختار پیچیده معماری امروزه با استفاده از اجزای سبک و سنگین و انواع مواد آلی و معدنی و مصنوعی و طبیعی سبب میشود که در معرض آتش سوزانده شود. از طرفی استفاده مواد غیرقابل احتراق از جمله فلزات و بتن ها نمی تواند بخارات را احیا کنند و یا به هنگام آتش سوزی آنها را آزاد نمی کند.

عناصر و سازه ها به هنگام آتش سوزی ممکن است تغییر شکل دهد و سبب ریزش شود. استفاده از موادی که این تغییر شکل را کاهش دهد و یا به تاخیر بیاندازد بسیار مهم است. باید بدانیم که استفاده از رنگ ها و پوشش های ضد حریق سبب تاخیر در آتش سوزی میشود اما برای مدت زمان بسیار طولانی از آتش گیری جلوگیری نمیکند.

انواع رزین و پوشش ضد حریق

پوشش‌های ضد آتش با توجه  به دامنه کاربرد آن‌ها به سه گروه زیر تقسیم می‌شوند

  • پوشش‌های ضد آتش
  • پوشش‌های تاخیرانداز آتش
  • پوشش‌های مقاوم به حرارت

رزین ضد حریق پوشش‌های ضد آتش پلیمری در معرض آتش و حرارت مقاوم هستند و در زمان آتش‌گیری سطح زیرین را محافظت می‌کنند تا به عملکرد خود ادامه دهد و از انتقال حرارت و آتش به سطح زیرین جلوگیری بعمل می‌آورد. بطور مثال در خطوط لوله انتقال، چنانچه لوله دچار حریق شود با وجود پوشش ضد آتش باید در فشار کاری بدون نشتی باقی بماند. این پوشش‌های پلیمری معمولا بر پایه فنولی می‌باشند که دارای مقاومت حرارتی و خوردگی بالایی می‌باشند و ضریب انتقال حرارت آن‌ها حتی در دماهای بالا نیز پایین است.

رزین و پوشش های تاخیر انداز حریق

پوشش‌های تاخیر انداز آتش فقط از گسترش آتش و شعله‌ور شدن سطوح جلوگیری می‌کنند و خاصیت خود خاموش‌شوندگی دارند بطوریکه اجازه نمی‌دهند سطح آتش گیرد. اما ممکن است خواص مکانیکی و شیمیایی سطح زیرین در اثر انتقال حرارت کاهش یابد. این پوشش‌ها معمولا بر پایه مواد هالوژنه و غیر هالوژنه هستند.

پوشش‌های هالوژنه شامل عناصر کلردار هستند که در معرض آتش تولید دود سمی می‌نمایند لذا جهت محیط‌های دربسته توصیه نمی‌شود. پوشش‌های غیر هالوژنه  شامل ترکیباتی از مواد معدنی مانند نیتروژن، فسفات، آلومینیوم و… می‌باشند که در معرض آتش بخارات و دود سمی متصاعد نمی‌کنند.

پوشش‌های مقاوم به حرارت نیز بسته به نوع مواد پلیمری مورد استفاده می‌توانند در دماهای بالا مورد استفاده قرار گیرند بطوریکه تحمل دمایی آن‌ها می‌تواند تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد افزایش یابد. این پوشش‌ها بر پایه نوالاک و یا رزین‌های اصلاح شده می‌باشند. اجرای پوشش حریق از دیگر خدمات ایستا پلیمر شریف است که توسط تیم حرفه ای انجام میشود.

افزایش دمای بحرانی برای جلوگیری از حریق

رزین های ضد حریق مدت زمان رسیدن به دمای بحرانی و دمای تخریب را افزایش میدهد. در کل خاصیت ضد آتش طی دو مکانیسم  مقاومت به آتش و واکنش به آتش صورت میگیرد.

رزین های مقاوم به حرارت تا دمای ۳۰۰ درجه سانتیگراد خواص خود را حفظ میکنند و از سطح زیرین در برابر آتش محافظت میکند. از این نوع تجهیزات می توان در محیطها با دمای بالا استفاده کرد. برخی از مواد و پوشش  رزین ضد حریق نیز ترکیباتی هستند که شعله ور نمیشوند و خواص خود خاموش شوندگی دارد. برخی از مواد معدنی نیز تا ۱۲۰۰ درجه مقاوم به حرارت می باشد.

استفاده از رزینهایی با خاصیت ضد آتش برای پوشش سازه‌ها راهی ارزانتر برای مقاوم سازی ساختمان ها می باشد و می توان از مصالح مختلف با جنس های متفاوت به جای استفاده صرفا فولاد بهره برد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *