اجرای پوشش ضد حریق

اجرای پوشش ضد حریق

اجرای پوشش ضد حریق به همان اندازه کیفیت پوشش ضد حریق از اهمیت بالایی برخوردار است. پوشش‌های ضد حریق سه دسته متفاوت مواد معدنی، پوشش ضد حریق پلیمری از جنس اپوکسی و یا فوم پلی یورتان، و مواد منبسط شونده می‌باشد. این پوشش‌ها چسبندگی، سختی و مقاومت در برابر خوردگی را دارد و در معرض گرما منبسط می‌شود. در واقع به شکل عایق عمل می‌کند. در نتیجه از رسیدن حرارت و سوزاندن سازه جلوگیری می‌کند.

اجرای پوشش ضد حریق به دو روش مهم تقسیم میشود:

  1. روش قلمو
  2. روش اسپری کردن روی سطح

روش اول که روش قلمو می‌باشد روش ارزان قیمت است. برای سطوح زبر مناسب است. با قلمو باید حرکت متقاطع انجام شود. قلمو زدن به سمت طرفین و سپس بالا و پایین انجام می‌شود تا پوشش کاملا پخش شود.

روش اسپری کردن روشی سریع است، پوشش یکنواخت دارد و نیاز کمتری به کار انسانی دارد. مواد کاملا باید یکنواخت اختلاط یابد ( به مدت ۲ الی ۳ دقیقه). بیش از این مقدار نیز نباید همزده شود زیرا سبب کاهش ویسکوزیته و شره کردن پوشش می‌شود. فشار تفنگ اسپری باید مناسب باشد تا پوشش زیاد روی سطح پاشیده نشود و شره نکند و سطح یکنواخت ایجاد شود.

مراحل اجرای پوشش ضد حریق

باید در نظر داشت که برای اجرا مراحل متعدد وجود دارد که عبارت اند از:

  • آماده سازی سطح
  • بررسی کاربرد ضدحریق در محل
  • بررسی و محاسبه زمان خشک شدن و فاصله زمانی اجرا
  • بررسی زمان پخت

قبل از اجرا تجهیزات لازم را باید تهیه کرد این تجهیزات به شرح زیر است

  • داشتن دستگاه تهویه مناسب
  • وسایل آماده سازی سطح (چربی زدایی، از بین بردن پوسته های رنگ قبلی، از بین بردن گرد و غبار)
  • تجهیزات مربوط به اسپری کردن یا روش قلمو
  • داشتن تعادل دمایی و رطوبت استاندارد

قبل از اجرای پوشش ضد حریق باید مقاوم سازی عملیات انجام شود. به این صورت که سطوحی که قرار است پوشش بر روی آن قرار گیرد باید از هرگونه آلودگی، چربی، روغن، گرد و غبار و هرگونه مواد چسبناک و پوسته پوسته‌ی روی سطح عاری باشد.

سطوح فولادی باید گستره دمایی ۴/۴ درجه سانتیگراد الی ۵۰ درجه سانتیگراد را داشته باشد. در واقع اگر سطوح خیلی سرد باشد باید محیط گرم شود و اگر دما بالا باشد سطوح را باید زیر ۵۰ درجه سانتیگراد قرار گیرد.

لزوم آماده سازی و زیرسازی قبل از اجرا

اگر پرایمر آسیب دیده باشد باید قبل از اجرا اصلاح و ترمیم شود.

بین سطوح فلزی و تیرها باید پشم سنگ قرار داد.

برای از بین بردن گرد و غبار از دستگاه واترجت میتوان استفاده کرد.

سطح باید عاری از وسائل اضافی باشد تا حمل و نقل وسائل پاششی به راحتی صورت گیرد.

برای اجرای پوشش ضد حریق ابتدا ماده ای که عامل چسبندگی یا Bonding Agent نام دارد باید بر روی سطح اجرا شده و کاملا خشک شود.

کنترل ضخامت ماده با دستگاه اندازه‌گیری به صورت مداوم باید اندازه‌گیری شود. بعد از اجرا سیستم تهویه استفاده شود. از سطح پوشش داده شده در برابر آب و باران باید جلوگیری شود. ضخامت پوشش طبق ASTM به صورت رندم اندازه گیری شود.

رطوبت نسبی نباید بیشتر از ۸۰ درصد باشد زیرا بر روی زمان خشک شدن پوشش اثر گذار است. در این مرحله باید از دستگاه رطوبت سنج استفاده کرد. اگر در اثر فشردن شیء تیز، شیار در پوشش ایجاد شود هنوز پخت کامل نشده است و به دلیل این می باشد که رطوبت بالا بوده است. همچنین اگر دما خیلی پایین باشد پخت صورت نمی‌گیرد در نتیجه چسبندگی به سطح ضعیف می‌شود. اگر دما خیلی بالاتر از استاندار باشد پوشش سریع خشک می‌شود که مطلوب نیست.

نکات ایمنی در اجرای پوشش ضد حریق بسیار مهم است. حتما از ماسک، عینک، دستکش و لباس های مخصوص باید استفاده شود.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *