مزایای پوشش ضد حریق

مزایای پوشش ضد حریق در ساختمانها

اهمیت و مزایای استفاده از پوشش ضد حریق

مزایای پوشش ضد حریق و لزوم استفاده از آن در ساختمانها بر هیچکس پوشیده نیست. علاوه بر ایمنی ساختمان ها مبتنی بر تجهیزات اطفای حریق، استفاده از تکنولوژی پلیمر و نانو مواد جهت پیشگیری از آتش سوزی بسیار اهمیت دارد. گاها حجم آتش بسیار زیاد است که سیستم اطفای حریق قدرت از بین بردن آن را ندارد و لزوم استفاده از پوشش ضد حریق احساس میشود. همچنین اگر زمان رسیدگی و عکس العمل به خاموش کردن آتش کند پیش رود، سازه ساختمانی امکان ریزش دارد. جهت جلوگیری از این معضلات باید تدابیری جهت پیشگیری از بوجود آمدن حریق یا اطفای بهتر آن صورت گیرد.

در تقسیم بندی مواد ضد آتش در صنعت ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مواد معدنی ضد آتش
  • نانو ذرات
  • مواد منبسط شونده بر پایه پلیمرها

محصول پیشنهادی: مایع اپوکسی

پوشش ضد حریق معدنی به دسته های زیر تقسیم میشود:

  1. پوشش ضد حریق معدنی بر پایه گچ می باشد اما آنها در معرض رطوبت نباید باشند.
  2. مواد معدنی پشم سنگ که از سنگهای دولومیت می باشد در کشور ایران بسیار فراوان است. آنها الیاف ظریفی هستند که خاصیت عایق را دارا می باشد. همچنین در برابر قارچ، باکتری و حشرات مصون می باشد.
  3. مواد معدنی ضد آتش شامل پوشش ضد حریق بر پایه ورمیکولت و یا پرلیت نوعی دیگر هستند. این مواد مقاومت حرارتی تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد را برای مدت زمان حدودی ۴ ساعت دارد.

از جمله مزایای پوشش ضد حریق به دلیل مقاومت بالا در برابر حریق، هزینه کم، مقاوت در برابر خوردگی و سایش، وزن کم، سرعت اجرای بالا و ترمیم و بازسازی آسان برای اجرا میباشد.

نانوذرات:

  • موادی از جمله سیلیکات سدیم، نانورس ها برای پوششهای ضد حریق استفاده میشود. نانورس ها به شکل ورقه ورقه هستند. عایق حرارتی مناسبی می باشد. از ایجاد جرقه و توسعه دود جلوگیری می کند. بسیار قابل دسترس و ارزان قیمت می باشد و گزینه مناسب جهت پوشش ضد حریق است.
  • انواع سیلیکاتی ها نیز به دلیل ساختار کروی شکل دارند. ذراتی معلق که قابل نفوذ در مایعات هستند. از این نوع نانوذرات برای ساخت شیشه های ضد حریق می توان بهره برد. علاوه بر عایق بودن خواص مکانیکی بالا، سبک نیز هستند.

 

مزایای پوشش ضد حریق منبسط شونده بر پایه پلیمرها

این نوع پوشش که رزین اپوکسی دو جزئی با جامد حجمی ۱۰۰ درصد است یک عایق عالی در برابر حرارت و آتش می باشد. این پوشش ها ضخامت کمی در سطح اجرا دارند. زمانی که حرارت ناشی از آتش ایجاد میشود فعل و انفعالاتی در آن رخ میدهد و متورم میشود. این تورم و ایجاد تخلخل مانند عایق عمل می کند و از سوختن سازه جلوگیری می کند. سازه ساختمانی ریزش نخواهد کرد.

نوع دیگر آنها رزین های محلول در آب برای کاربرد داخل ساختمان و دفاتر می باشد، با مکانیسم مشابه که پیشتر ذکر شد. این نوع پوشش ها از خود بویی متصاعد نمی کند. همچنین درصد مواد فرار در آنها بسیار کم است و در مواقع آتش سوزی گاز خفه کننده متصاعد نمیکند که از مزایا و اهمیت این نوع پوششهای ضد حریق است.

امروزه از رزین های فورانی با نانوسیلیکا اصلاح شده پوشش ضد حریق منبسط شونده تهیه شده است. استفاده از انواع پلی یورتان ها و تهیه فوم ها برای پوشش ساختمان جهت عایق حرارتی استفاده میشود.

به طور کلی، مقاوم سازی ساختمان ها در برابر حریق با استفاده از فناوری نانو امروزه مطرح است. از این طریق امکان کنترل و تنظیم خواص مد نظر با هزینه کم وجود دارد. بنابراین خسارات مالی و جانی را می توان به حداقل رساند.

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *