کفپوش حمام و سرویس بهداشتی

کفپوش حمام و سرویس بهداشتی

بهترین کفپوش حمام و سرویس بهداشتی

پیدا کردن بهترین کفپوش حمام و سرویس بهداشتی با توجه به رطوبت بالای این محل ها بسیار مهم است. کفپوش ها بسته به نیاز و کاربری انواع متفاوتی دارد که به طور کلی جنس آنها می تواند از چوب، مواد معدنی یا پلیمرها باشد. با توجه به مزیت ها و معایب آنها می توان بهترین انتخاب را از نوع کفپوش در یک کاربرد خاص داشت. به همین منظور در ادامه به معرفی انواع کفپوش و ویژگی های آن پرداخته میشود.

انواع کفپوش

حال ببینیم از میان انواع کفپوش کدام یک مناسب به عنوان کفپوش سرویس بهداشتی و یا کفپوش حمام میباشند:

 • کفپوش های چوبی (متداول در حمام نیست و نیاز به درزگیری و آببندی دارد)
 • کفپوش بتنی
 • کفپوش سنگ ریزه ای
 • موزاییک مرمری
 • کفپوش لینولئومی (مقاوم، ضدقارچ، ضدآب، ضد خش،ضد آتش)
 • کاشی های شیشه ای بازیافتی
 • کاشی سرامیکی (دوستدار محیط زیست زیرا از خاک رس تشکیل شده اند)
 • کفپوش های چوب پنبه ای (دوستدار محیط زیست و تجدیدپذیر)
 • کاشی های پلاستیکی از جنس وینیل
 • سنگ مهندسی شده کورین
 • استفاده از نانو در کفپوش ها
 • کفپوش پرسلان ( از جنس آکریلیک)
 • کفپوش کوارتز
 • کفپوش های پلیمری از جنس پلی یورتان
 • کفپوش های پلیمری از جنس اپوکسی

لزوم ضد آب بودن کفپوش سرویس بهداشتی و حمام

به دلیل رطوبت، آب و چربی های ناشی از مواد آرایشی و مواد شوینده کفپوشی باید استفاده شود که ضد آب باشد. مقاومت شیمیایی بالایی داشته باشد. خاصیت آنتی باکتریال در آنها اهمیت دارد. در عین حال به دلیل خیس بودن کف نباید حالت لغزنده داشته باشد. به عبارت دیگر باید ضریب اصطکاک بالایی داشته باشد. تعدد کفپوش ها سبب میشود که در انتخاب آن برای کفپوش حمام و سرویس بهداشتی با ظرافت خاصی عمل کرد. در ادامه به بررسی برخی از کفپوش ها پرداخته شده است.

کفپوش‌هایی از جنس بتن

این نوع کفپوش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. استحکام خوبی دارد.

 

کفپوش پرسلان

جذب آب آن بسیار کم در حد ۰٫۱ درصد است. مقاومت شیمیایی بالا  دوام بسیار عالی دارد. تمیز کردن آن بسیار راحت است. عمر مفید آن زیاد است.

 

کفپوش کورین

کورین نوعی سنگ مهندسی شده است. ویژگی های منحصر به فرد آن مانند ضد لک بودن، سطح کاملا یکپارچه و بدون درز است. ضد میکروب بودن و فاقد خلل و فرج و آسانی در تمیزکردن آن امروزه بسیار حائز اهمیت است.

 

کفپوش کوارتز

کوارتز به دلیل مقاومت در برابر خش، خاصیت ضدمیکروبی، فاقد تخلخل، جذب رطوبت بسیار ناچیز، مقاوم در برابر ضربه و لک انتخاب مناسب برای حمام و سرویس بهداشتی است.

 

کفپوش مرمر

کفپوش مرمر بسیار گران می باشد. آنها براق و صیقلی هستند. برای حمام های خانگی مناسب نیستند.

کفپوش اپوکسی برای سرویس بهداشتی

این نوع کفپوش عایق است، مقاومت شیمیایی بالا، مقاومت مکانیکی بالا، مقاوم در برابر سایش و لغزش، تنوع در رنگ و شکل از نوع کفپوش سه بعدی اپوکسی، چسبندگی مناسب، بدون هیچگونه درز و تخلخل، ضد باکتری و میکروب است. برای اجرای آن نیاز به پرایمر و غلتک و زمان و دقت نیاز است. اما دوام و ویژگی منحصر به فرد آن سبب شده توجه زیادی به آن شود. در خصوص استفاده در حمام به دلیل آنتی باکتریال بودن، ضریب اصطکاک بالا و مقاومت شیمیایی بالا می تواند استفاده شود. اما باید در نظر داشت در زمان اجرا رطوبت سطح باید کمتر از ۴ درصد باشد. همچنین نفوذ آب به درون کفپوش نهایی اپوکسی صورت نمیگیرد که از مزایای آن در کاربری سرویس بهاشتی و حمام است.  انواع کفپوش اپوکسی مورد استفاده در این کاربری کفپوش سه بعدی و متالیک است که در دکوراسیون داخلی نیز اهمیت زیادی دارد.

کفپوش سرویس بهداشتی

کفپوش پلی یورتان علاوه بر مزایای کفپوش اپوکسی مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش است. در نتیجه بهتر است در محیط های رو باز از آنها استفاده شود. و ضرورتی برای استفاده در حمام و سرویس بهداشتی ندارد. اما به دلیل مقاومت در برابر لغزندگی که دارد می توان در استخرهای رو باز از این نوع کفپوش بهره برد.

نکاتی برای انتخاب و اجرای کفپوش حمام و سرویس بهداشتی

نکاتی که برای اجرا و انتخاب کفپوش حمام و سرویس بهداشتی باید مدنظر داشت:

کاملا صیقل بدون درز باشد که در آن میکروب و جرم نفوذ و تجمع نداشته باشد. از این طریق تمیز کردن آن نیز راحت تر خواهد بود. همچنین با توجه به مساحت ابعاد مناسب از کفپوش انتخاب شود که ناهمواری در سطح ایجاد نشود و تجمع آب صورت نگیرد.

به طور کلی با پیشرفت هایی که در علم پلیمر صورت گرفته است کفپوش های اپوکسی در عین داشتن تمامی ویژگی های مناسب برای حمام و سرویس بهداشتی، زیبایی منحصر به فرد آنها و دوام بالا و بدون درز بودن آنها یکی از بهترین انتخاب ها برای این نوع کاربری می باشد.