انواع پوشش کف پارکینگ

انواع پوشش کف پارکینگ

انواع پوشش کف پارکینگ به دلیل اینکه فرسایش زیادی دارد و به دلیل عبور و مرور زیاد وسایل نقلیه، همچنین به دلیل احتمال زیاد ریختن روغن ماشین و یا بنزین بر روی این نوع کفپوش ها باید ملاحظات لازم را جهت اتخاب بهترین نوع کفپوش در نظر گرفت.  به این دلیل که باید مقاومت لازم را در برابر خط و خش و فرسایش، ماومت در برابر ترکیبات شیمیایی داشته باشد و تغییر رنگ و حالت ندهد.

انواع پوشش کف پارکینگ سه دسته عمده دارد

  1. کفپوش بتن سخت: این کفپوش بسیار مقاوم و مقرون به صرفه است. آن‌ها در شرایط اسیدی، خوردگی، غبار گرفتی، ترک خوردگی مقاومت بالایی دارند و طول عمر آنها زیاد است همپنین نیاز به تعمیرات خاصی ندارد. در نتیجه برای کاربرد در پارکینگ‌ها می‌تواند گزینه مناسبی باشد. کفپوش بتنی نیاز به یک ماده سخت کننده دارد. این ماده شامل مایع سیلیکاتی و خمیری از سیمان است. در موارد پیشرفته‌تر از سیمان پلیمری تقویت شده استفاده می‌شود. پودرهای معدنی به صورت ملات نیز نوعی سخت کننده می‌باشد. اگر سخت کننده نباشد، کفپوش بتی با سطح چسبندگی مناسبی نخواهد داشت. خاصیت ضد سایشی و عدم نفوذ آلودگی‌ها و یا نفوذ مایعاتی از جمله آب نیز به دلیل وجود این سخت کننده‌ها می‌باشد. در نهایت این سخت کننده بتن است که مقاومت فیزیکی و شیمیایی کفپوش را تضمین می کند. برای تهیه بتن سخت باید آزمایشاتی همچون تعیین جذب آب سطحی، مقاومت در برابر سرما و گرما، مقاومت فشاری، خمشی و کششی انجام گیرد تا از صحت کارایی آن اطمینان حاصل شود. در صورتیکه مقاومت کششی و خمشی بتن نیاز به افزایش داشته باشد از الیاف پلی پروپیلن می توان بهره گرفت. باید مد نظر داشت که برای کفسازی با کفپوش بتنی سخت زیرسازی صحیح باید صورت گیرد.
  2. کفپوش پلی یورتان : این نوع کفپوش مقاومت بالایی دارد. مقاوم در برابر اشعه یو وی می باشد و در پارکینگ های رو باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل مقاوم بودن آن در برابر اشعه یو وی وجود بخش سخت پلی یورتان یعنی MDI می باشد. این ساختار آروماتیک مقاومت بالایی در برابر اشعه خورشید دارد. در صورتی که در کفپوش‌های اپوکسی این مزیت وجود ندارد. استفاده کفپوش پلی یورتانی در پارکینگ‌ها با توجه به اینکه سختی زیادی نیاز است باید از بخش نرم یا همان پلی ال‌های کمتری برخوردار باشد. و در دیتاشیت محصول باید به این موضوع توجه شود. به دلیل اینکه اگر بخش نرم پلی ال زیاد باشد برای کاربرد در مکان‌های ورزشی مناسب است و آنها مقاومت سایشی بالایی را نخواهند داشت. در واقع سختی Shore D برای کاربرد انواع پوشش کف پارکینگ نباید خیلی پایین باشد.
  3. کفپوش اپوکسی : با توجه به اینکه مقاومت در برابر اشعه یو وی آن نسبت به پلی یورتان کمتر است در محیط های بسته مورد استفاده قرار می گیرد. کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک دارای یک افزودنی می باشد تا الکتریسته ساکن ایجاد نشود. زمانی که تردد بر روی کفپوش زیاد باشد نیاز است که خاصیت آنتی استاتیکی در کفپوش اپوکسی پارکینگ به کار رود تا در اثر سایش انفجار رخ ندهد. اگر خاصیت ضد اسیدی و مقاومت در برابر مواد خورنده در کفپوش پارکینیگی مد نظر باشد کفپوش ضد اسید با سخت کننده آلیفاتیکی یک گزینه مناسب می باشد.

 

در صورتیکه تنها مقاومت زیاد و قیمت خیلی پایین مدنظر باشد از کفپوش بتنی استفاده میشود. اما اگر موارد دیگری نیز مد نظر باشد مانند افزایش مقاومت، استفاده آن در محیط های روباز، از کفپوش پلی یورتانی استفاده میشود. همچنین کفپوش اپوکسی نیز گزینه ای برای محیط های بسته به حساب می آید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *