رنگ کولتار اپوکسی

رنگ کولتار اپوکسی چیست؟

رنگ کولتار اپوکسی در کنار نام آشنای کفپوش اپوکسی نامی غیر آشناست. ما در ایستا پلیمر شریف تصمیم گرفتیم اطلاعات بیشتری را برای شما عزیزان در این مورد آماده کنیم. سازه‌های دریایی ثابت و فولادی که در تماس با آب‌های لب شور و یا محیط اسید/ بازی و یا در تماس با اتمسفرهای سنگین قرار دارند، سبب مشکلات عدیده در این نوع سازه می‌شود.

همچنین، لوله‌هایی که در خاک برای انتقال و دفع فاضلاب دفن شده است، مقاومت کمی د . به منظور حفاظت از این سازه‌ها و مشکلات احتمالی باید از ماده‌ای برای پوشش‌دهی استفاده کرد که صدمه به آن ایجاد نشود. ماده‌ای به نام کولتار از مشتقات نفتی یعنی قطران ذغال سنگ حاصل می‌گردد.

علاوه بر اینکه اپوکسی‌ها درای چسبندگی و دوام عالی هستند، استفاده از کولتار در رنگ اپوکسی، سبب مقاومت شیمیایی در برابر اسید/ باز و دیگر حلال‌ها می‌شود و مقاومت به خوردگی را افزایش می‌دهد که خواص رنگ اپوکسی را بهبود می‌دهد. از رنگ اپوکسی کولتار در تجهیزات مهم مانند سازه فلزی و یا لوله مخازن که در تماس با آب دریا و محلول‌های نمکی و مواد شیمیایی از جمله نفت خام است می‌توان استفاده کرد.

با اضافه شدن کولتار به اپوکسی چسبندگی این نوع رنگ روی فلز و بتن کاهش نمی‌یابد و نیازی به پرایمر خاصی نیست. علاوه بر مزایایی مانند مقاومت شیمیایی، آنها مقاوم در برابر رطوبت هستند. همچنین منعطف هستند و دارای قیمت کم، پایداری مکانیکی در برابر ضربات است.

محصول پیشنهادی: کفپوش پلی یورتان

کاربرد رنگ کولتار اپوکسی

  • سازه‌های فلزی و بتنی پالایشگاه و پتروشیمی‌ها
  • سازه دریایی
  • مخازن نگهداری مواد شیمیایی (اسید، باز، مشتقات نفتی و ترکیبات نمک‌دار)
  • تصفیه خانه فاضلاب‌

 

بنابراین، برای کاربری در محل‌های مذکور، استفاده از پوشش رنگ کولتار اپوکسی نسبت به اپوکسی خالص مزیت محسوب می‌شود و لزوم استفاده از آن توجیه می‌شود. کولتار اپوکسی دو جزئی است. در واقع رنگ کولتار اپوکسی، اپوکسی اصلاح شده با ماده کولتار است که دارای یکی از دو نوع هاردنر پلی آمینی و پلی آمیدی است.

آنها عموما به رنگ سیاه و یا قهوه‌ای سوخته هستند. زمان خشک شدن سطحی آن ۴ الی ۶ ساعت در دمای محیط است و سخت شدن کامل آن ۷ روز به طول می‌انجامد. حداقل ضخامت فیلم خشک بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میکرون است. برای اجرای لایه بعدی حداقل به ۸ ساعت وقت نیاز است. مقاومت این رنگ در برابر تست اسپری آب نمک به منظور کاربرد رنگ برای استفاده در تماس با آب لب شور، ۴۰۰ ساعت است.

همچنین مقاومت آن در برابر رطوبت ۴۰۰ ساعت تخمین زده شده است. با تصفیه قطران ذغال سنگ قیر بدست می‌آید. در واقع ماده هاردنر با قطران ذغال سنگ یک جزء و رزین اپوکسی جزء دوم را تشکیل می‌دهد. باید توجه شود که استفاده زیاد از کولتار سبب ایجاد رزین با خواص نرم‌تر و زمان خشک شدن آهسته‌تر می‌شود و مقاومت آنها در برابر مواد شیمیایی کاهش می‌یابد.

بنابراین ترکیب درصد بهینه کولتار در اپوکسی بسیار حائز اهمیت است. اگر نیاز به سخت شدن در زمان کمتر و مقاومت بیشتر در برابر مواد شیمیایی باشد؛ باید از هاردنر پلی آمینی استفاده شود. در حالیکه هاردنر پلی آمیدی منعطف‌تر و رطوبت دهی بیشتری دارد. بعد از اختلاط رنگ مذکور بین ۲ تا ۸ ساعت می‌توان از آن استفاده کرد و پس از این زمان، کاربری ندارد. که این مدت زمان به حلال، نوع کاتالیست و هاردنر و دیگر افزودنی‌ها بستگی دارد.

مقاله پیشنهادی: کفپوش اپوکسی صنعتی

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *