کفپوش اپوکسی ضد اسید

کفپوش اپوکسی ضد اسید

در این مقاله به بررسی کفپوش اپوکسی ضد اسید میپردازیم. کفسازی اگر بر اساس مواد بتنی باشد مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی ندارد. همچنین سطوح فلزی در برابر اسید و دیگر مواد شیمیایی بسیار خوردنده خواهد بود و دیگر مواد معدنی که در کفسازی از آن استفاده میشود نظیر سنگ، موزاییک و سنگ نیز مقاومت کافی در برابر اسید را ندارد.

پوشش آجر ضد مواد شیمیایی نیز به هزینه نصب بالایی نیاز دارد که مقرون به صرفه نیستند. بنابراین در محل‌هایی که در معرض شدید مواد شیمیایی و به خصوص اسید است باید از کفپوشی استفاده کرد که در برابر مواد شیمیایی کاملا مقاوم بوده تا کارایی لازم را در زمان مورد نظر داشته باشد و کمترین خرابی و تعمیرات را داشته باشد.

کفپوش اپوکسی که از رزین اپوکسی بر پایه بیسفنول نووالاک و سخت کننده پلی آمین آلیفاتیک تشکیل میشود؛ میتواند در برابر اسید تا حد زیادی مقاوم باشد. رزین اپوکسی برای تهیه کفپوش نیاز به هیچگونه حلال و رقیق کننده‌ای ندارد بنابراین ساختار پلیمری آن ثابت باقی می‌ماند و ویژگیهای شیمیایی آنها تضعیف نمیشود.

کاربرد کفپوش اپوکسی ضد اسید

کفپوش اپوکسی ضد اسید در محل‌هایی کاربرد دارد که در معرض زیاد اسید باشد که عبارتند از:

۱٫ پالایشگاه و پتروشیمی
۲٫ صنایع بسته بندی
۳٫ صنایع داروسازی
۴٫ صنایع نظامی
۵٫ صنایع غذایی
۶٫ تمامی کارخانه‌های مواد شیمیایی
۷٫ کارخانه صنایع نساجی
۸٫ نیروگاه‌های هسته‌ای و صنایع الکترونیک
۹٫ بیمارستان و کارگاه‌های مواد شیمیایی
۱۰٫ باطری سازی‌ها

ویژگیهای کفپوش ضد اسید

۱٫ مقاومت شیمیایی بالای کفپوش اپوکسی ضد اسید
۲٫ بدون درز و خلل و فرج
۳٫ سطح صاف و صیقل
۴٫ تعمیرات اندک
۵٫ شستشوی آسان
۶٫ مقاوم در برابر تنشهای مکانیکی
۷٫ مقاومت سایشی و فشاری بالا
۸٫ چسبندگی عالی به فلز و بتن
۹٫ سبک و کم حجم
۱۰٫ طول عمر بالا
۱۱٫ ساختار کاملا نفوذ ناپذیر

بعد از اجرای کفپوش اپوکسی ضد اسید میتوان بلافاصله از پوشش محافظتی دیگری نظیر آکریلیک دو جزئی، آکریلیک لاتکس، کفپوش پلی یورتان دو جزئی و پوشش کلروکائوچو بهره برد.

خواص فیزیکی و ظاهری

خواص فیزیکی و ظاهری کفپوش اپوکسی ضد اسید در دمای اتاق:

رنگ آنها اغلب تیره است و دارای دو جزء رزین و هاردنر میباشد. دانسیته آن حدود ۱٫۳ گرم بر متر مکعب میباشد و باید در ۳ دقیقه اختلاط دو جزء به خوبی صورت گیرد. گستره دمای پخت آنها بین ۱۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است.

عمر مصرف آن در حدود ۳۵ دقیقه میباشد. بنابراین باید مقداری از دو جزء را ترکیب کرد که زمان برای اجرای آن در این محدوده زمان باشد. پس از یک ساعت از مخلوط شدن دو جزء به حالت ژل میرسد. زمان خشک شدن اولیه ۱۲ ساعت میباشد و خشک شدن نهایی آن ۷ روز به طول می‌انجامد. آنها را میتوان تا یکسال به دور از نور خورشید انبار کرد.

مقاومت این نوع کفپوش در برابر اسید سولفوریک ۷۰ درصد، اسید کلریدریک ۳۷ درصد، اسید سیتریک ۱۰ درصد، اسید فسفریک ۲۰ درصد، اسید لاکتیک ۱۰ درصد عالی است و در برار اسید استیک ۲۰ درصد، اسید نیتریک ۲۰ درصد مقاومت خوبی را از خود نشان میدهد که بر اساس استاندارد ASTM D543 است.

این کفپوش در برابر تنش مکانیکی نیز مقاومت خوبی دارد؛ که مقاومت فشاری، خمشی، استحکام کششی خوبی را از خود نشان داده و حداکثر دمای قابل تحمل ۱۳۵ درجه سانتیگراد را دارد و کمتر از ۰٫۱درصد انقباض دارد.

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *