زیرسازی کفپوش اپوکسی

اهمیت زیرسازی کفپوش اپوکسی

اهمیت زیرسازی کفپوش اپوکسی بر مجریان و فعالان در حوزه کفپوش اپوکسی پوشیده نیست. کفپوش های پلیمری نظیر اپوکسی به دلیل مزایای عمده مانند چسبندگی عالی به فلز و بتن، مقاومت شیمیایی و مکانیکی بالا، محافظ در برابر تخریب محیطی و قابلیت شستشو بسیار حائز اهمیت هستند. کفپوش اپوکسی بر روی سطوحی مانند سیمان، موزائیک و سنگ می تواند اجرا شود. اما بهترین حالت روی سیمان کاملا مسطح است. این کفپوش ها هیچگونه درزی ندارند و باکتری در آن نفوذ نمی کند. هچنین سازگار با محیط زیست می باشد. باید مدنظر داشت که زیرسازی کفپوش اپوکسی با کفپوش های سنتی نظیر سرامیک متفاوت است. به دلیل اینکه در زیر سازی کفپوش سنتی لایه ای به نام ملات به ضخامت حدودی ۳ میلی متر اجرا شده که ترک یا تخلخل سطح را میپوشاند. اما در زیرسازی کفپوش های اپوکسی از فوم استفاده میشود و نباید هیچگونه ناهمواری در سطح باشد. در نتیجه ساخت کل بنا یا سطح باید کاملا بدون نقض و کاملا صیقلی باشد. به عبارت دیگر سطح کاملا باید تراز باشد. در صورت عدم صیقلی بودن سطح باید زیرسازی و آماده سازی سطح انجام پذیرد.

همچنین بخوانید: اجرای کفپوش اپوکسی

آماده سازی و زیرسازی کفپوش اپوکسی

آماده سازی سطح برای زیرسازی کفپوش اپوکسی به روش های مختلفی صورت میگیرد

  1. مکانیکی
  2. شیمیایی
  3. الکتروشیمیایی
  4. پلاسما

در این مبحث به آماده سازی سطح به روش مکانیکی پرداخته میشود.

در زیرسازی کفپوش اپوکسی به چه مواردی باید دقت شود؟

  1. سطح کاملا صاف و همتراز
  2. عاری از چربی
  3.  عاری از رطوبت

میزان رطوبت را با دستگاه رطوبت سنج می توان اندازه گرفت. رطوبت استاندارد آن ۰٫۲% یا کمتر از این مقدار است. در صورتی که بیش از این مقدار باشد باید از پرایمر خاصی استفاده شود. حساسیت اپوکسی به رطوبت به دلیل گروه های آمینی میباشد که به هیچ عنوان با یکدیگر نباید واکنش دهد. هر نوع آلودگی گرد و غبار و چربی نیز باید برطرف شود. حلال تینر برای برطرف کردن این آلودگی ها مناسب نیست زیرا امکان انفجار با اپوکسی را دارد. در نتیجه از محلول رقیق جوهر نمک باید استفاده کرد. همچنین روش دیگر استفاده از شعله برای سوزاندن چربی است که آماده سازی سطح و زیرسازی کفپوش اپوکسی کامل صورت گیرد. اگر سطح دارای درزهای کمتر از ۳ میلی متر باشد با استفاده از بتونه اپوکسی ترک و تخلخل را از بین می توان برد. اما در موارد که بیش از ۳ میلی متر باشد از گروت اپوکسی باید استفاده کرد. گروت اپوکسی در واقع خاصیت آب بندی دارد و پیوند قوی با سطح زیرین برقرار می کند.

محصول پیشنهادی: کفپوش پلی یورتان

  • انتخاب فوم مناسب و با کیفیت برای زیر سازی کفپوش اپوکسی عامل مهمی است. باید حتما دقت شود که فوم نشت نداشته باشد. و همچنین حالت پفکی در آن وجود نداشته باشد.

آیا امکان اجرای زیرسازی کفپوش اپوکسی در صورت وجود سطح نه چندان صیقلی وجود دارد؟

با توجه به اهمیت کفپوش های نوین نظیر اپوکسی استفاده از آنها در ساختمان های قدیمی تر، برای برطرف کردن ناهمواری های سطحی روش هایی مانند استفاده از دستگاه کف ساب یا دستگاه پیشرفته تر به نام اسکراچر می توان بهره گرفت.

عملکرد دستگاه کف ساب و اسکراچر:

این دستگاه برای شستشوی عمیق سطح و جلا دادن به سطح به کار میرود. یک برس دوار، مخزن آب و یک دسته کنترلی اجزای این دستگاه است. برس آن از نوع زبر، نرم و استاندار تولید میشود و با توجه به نوع سطح باید انتخاب مناسبی از نوع برس را داشت. این دو دستگاه با خراش دادن، سطح های ناهموار را یکسان می کند. بعد از این مرحله از دستگاه مکش برای از بین بردن گرد و غبار نیز میتوان استفاده کرد تا از همتراز بودن کامل سطح اطمینان حاصل شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *