بهترین عایق رطوبتی استخر

عایق رطوبتی مناسب برای استخر چیست؟

بهترین عایق رطوبتی استخر کدام است و چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟ آب بندی استخرهای ورزشی و استخرهای نگهداری آب کشاورزی و پرورش ماهی اهمیت زیادی دارد. بر اساس نیاز به چگونگی حفاظت و آب بندی، نوع و جنس مواد برای آب بندی متفاوت خواهد بود که در ادامه به شرح آن پرداخته خواهد شد.

• آب بندی سیمانی
• مواد پودری عایق رطوبتی
• عایق بندی با قیر
• آب بندی توسط گروت
• آب بندی اپوکسی
• آب بندی آکریلیک

قبل از عایق بندی  رطوبتی استخر چه چیزهایی باید بدانیم؟

ابتدا قبل از عایق بندی رطوبتی استخر باید از ماهیت ساختاری سازه استخر اطلاع کامل داشت. این موضوع بدان معنا است که باید از فشار منفی ناشی از هجوم آب‌های سطحی و زیر سطحی آگاه بود.

زیرا این فشار منفی باعث پوسته پوسته شدن عایق خواهد شد. بنابراین باید از یک ماده‌ای استفاده کرد که چسبندگی و گیرش زیاد و ضد رطوبت باشد همچنین در برابر فشار هیدرولیکی مقاومت خوبی داشته باشد. بررسی دقیق سازه هیدرولیکی و انتخاب مناسب عایق بندی رطوبتی سبب کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت خواهد شد.

عایق استخر از نوع رزین آکریلیک و پوشش اپوکسی دارای حالت مایع دو جزئی است که جهت عایق بندی استخر بسیار مناسب خواهد بود. آنها اجرای آسان و سریعی دارند. به دلیل پخت شدن رزین اپوکسی عایق مناسبی خواهد بود. سطح صاف و صیقل دارند. تنها باید قبل از اجرای عایق‌های پلیمری زیرسازی مناسبی صورت گیرد.

سطح استخر دارای خلل و فرج زیادی باشد ابتدا باید عملیات بتونه کاری و پر کردن خلل و فرج توسط سیمان و سیلیس صورت گیرد. سپس عایق پلیمری بر روی سطح اجرا شود. سطح صاف و بدون هیچگونه درز عایق پلیمری سبب می‌شود که هیچگونه خزه و باکتری در آن رشد نکند. همچنین به دلیل پخت شدن و بلند زنجیر بودن عایق پلیمری، آب نیز در آن نفوذ نمیکند. اما قیر به دلیل مشکلات زیستی و سختی اجرایی شدن آن نسبت به عایق اپوکسی و اکریلیک، امروزه به ندرت در دستور کار قرار دارد.

چسبندگی عالی عایق پلیمری

رنگ‌های پلیمری عایق رطوبت هستند علاوه بر این ویژگی‌های مثبت دیگر اعم از چسبندگی عالی به سطح زیرین دارد. مقاوم در برابر خوردگی فلزات است. مقاوم در برابر سایش است. مقاومت حرارتی بالایی دارد. سطح یکپارچه و بدون خلل و فرج را ایجاد کرده و کاملا غیر نفوذ است. دارای ویژگی عایق بندی بالا است. گرد و غبار را جذب نمی‌کند و خزه و باکتری در آن ایجاد نخواهد شد.

به دلیل تمام ویژگی‌های مذکور دارای عمر مفید طولانی است و همچنین تعمیرات زیادی را نمیخواهد. معروف ترین رنگ برای عایق رطوبتی آکریلیک، اپوکسی و پلی یورتان است که اپوکسی دارای قیمت کمتر نسبت به پلی یورتان می‌باشد و بزرگترین تفاوت این دو رنگ در مقاومت پوشش پلی یورتان در برابر اشعه فرابنفش است. این رنگ‌های پلیمری که جزء عایق رطوبتی هستند به شکل مایع است. به دلیل ساختار دو جزئی رزین و هاردنر (سخت کننده) ساختار غیر قابل نفوذ ایجاد کرده که کاملا عایق خواهد بود. استفاده از نانومواد هیدروفوب به عنوان پرکننده نیز علاوه بر سازگاری با محیط، به دلیل پیوندهای قوی و حالت آبگریز عایق آب و رطوبت هستند. این مواد به شکل پودر و جامد هستند که باید به صورت کامل با رزین اختلاط یابد و پراکنش مناسبی را ایجاد کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *