پوشش ضد حریق ساختمان

پوشش ضد حریق ساختمان فلزی و سیمانی

پوشش ضد حریق ساختمان

پوشش ضد حریق ساختمان بعد از آتش سوزی و ادفاع حریق میتواند از بسیاری خسارات وارد با توسعه صنعت ساختمان و ازدیاد تعداد واحد های موجود در ساختمان ها، مباحث ایمنی اولویت بسیار بالایی دارند. زلزله و آتش سوزی بیشتریت تلفات را در چند دهه گذشته در ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری در پی داشته است. در ایران اخیرا قوانین بسیاری از سوی سازمان تحقیقات مسکن و آتش نشانی در حوزه مسایل ایمنی وضع گردیده است که یکی از آنها پوشش ضد حریق ساختمان میباشد. متاسفانه عدم رعایت و اجرای قوانین آتش سوزی در کشور ما تلفات گسترده ای را در ساختمان هایی با اسکلت فلزی در پی داشته است. اعمال پوشش های ضد حریق سازه های فلزی به صورت گسترده توسط نهاد های زیربط الزامی شده است.

انواع پوشش ضد حریق ساختمان

پوشش ضد حریق ساختمان انواع مختلفی دارد و به دو دسته کلی تقسیم میشود.

۱٫ پوشش ضد حریق بر پایه مواد معدنی

۲٫ رنگ های فوم شونده

پوشش ضد حریق پایه سیمانی

به صورت کلی پوشش ضد حریق ساختمان بر پایه مواد معدنی با ضخامت حداقلی ۳ سانتیمتری بر روی سطح اعمال می شوند. پوشش ضد حریق پایه سیمانی یا  پایه معدنی با استفاده دستگاه های پاشش با فشار بالا بر روی سطح پاشیده می شوند. در پوشش ضد حریق ساختمان این مهم بعد از اعمال سند بلاست بر روی سازه فلزی و پوشش پرایمر بر روی سطح صورت می گیرد. پوشش ضد حریق پایه سیمانی به دلیل قیمت مناسب و شرایط پوشش ضد حریق ساختمان نسبتا آسان در اکثر پروژه های ساختمانی با اسکلت فلزی پیشنهاد میگردند. از دیگر پوشش ضد حریق ساختمان ، رنگ ضد حریق یا ضد شعله می باشند. رنگ های ضد حریق به محض تماس با شعله پف کرده و عایقی فوم مانند بر روی سطح به وجود می آورند. این فوم های عایق که به عنوان پوشش ضد حریق ساختمان استفاده میشود، دارای استحکام مکانیکی نسبتا مناسب بوده که می توانند نقش موثری در جلوگیری از انتقال حرارت به سطح سازه داشته باشند. به صورت کلی در درجه حرارت های بالای ۴۵۰ درجه سانتیگراد، مقاومت مکانیکی سازه های فلزی کاهش پیدا میکند. رنگ های ضد حریق دارای دانسیته پایینتری نسبت به پوشش های ضد حریق پایه سیمانی می باشند. رنگ های شد حریق با ضخامت پایینتر میتوانند اعمال شوند.

پوشش ضد حریق برای ساختمان های سبک

در سازه هایی که بحث وزن مهم می باشد و یا شرایط اعمال در ضخامت های بالا دشوار می باشد، رنگ های ضد حریق در این ساختمان ها در اولویت قرار میگیرند. امروزه، برای پوشش ضد حریق ساختمان ، رنگ های ضد حریق برای سازه های چوبی به صورت شفاف تولید گردیده و سطح چوب به راحتی قابل دیدن می باشد. پوشش ضد حریق ساختمان که شفاف هستند بر روی سطح چوب به خصوص در نمای ساختمان ها به صورت چشم گیری در حال استفاده می باشند. این پوشش های ضد حریق شفاف بعد از اعمال توسط یه لایه پوشش پلی یورتان شفاف پوشیده میگردند . این امر سبب ازدیاد استحکام مکانیکی ساختمان و پوشش های شفاف ضد حریق می گردد. شرکت ایرانیان ایستا پلیمر شریف فعال در زمینه تولید و نصب انواع پوشش ها از جمله پوشش ضد حریق ساختمان ها و پوشش ضد حریق سازه های فلزی و سیمانی، همچنین کفپوش اپوکسی ، کفپوش پلی یورتان و انواع پوشش های مخازن میباشد.

پوشش ضد حریق سازه های فلزی

پوشش ضد حریق سازه های فلزی امروزه در اولویت سازمان آتش نشانی و سازمان تحقیقات برای پوشش ضد حریق ساختمان و مسکن می باشند. این پوشش ضد حریق سازه های فلزی بر اساس استانداردهای بین المللی و بومی تحت نظارت سازمان مربوط اعمال میگردند. پوشش ضد حریق سازه های فلزی به دو دسته رنگ های ضد حریق و پوشش ضد حریق پایه سیمانی یا معدنی ضد حریق دسته بندی می شوند. پوشش ضد حریق سازه های فلزی با توجه به کاربری سازه فلزی دارای استاندارد های خاص خود می باشند.

پوشش ضد حریق سازه های فلزی جهت ساختمان های مسکونی، محیط های صنعتی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی متفاوت می باشند. فولادهای مورد کاربرد در سازه ها (ST-37 ) درجه حرارت نرم شوندگی در حدود ۵۰۰ درجه سانتیگراد را دارا می باشند. در این درجه حرارت مقاومت خمشی سازه فلزی به نصف کاهش پیدا کرده و میتوانند نتایج فاجعه باری را در پی داشته باشند. سازه های فولادی و سازه های فلزی در ساختمان ها بدون داشتن پوشش ضد حریق بسیار آسیب پذیر می باشند.

پوشش ضد حریق اسکلت فلزی

کلیه سازه های فلزی می بایست دارای پوشش های ضد حریق باشند. بر اساس استانداردهای ISO و BS476  فلزات سازه ای بدون پوشش حین حریق در کمتر از ۱۰ دقیقه بیش از نیمی از مقاومت سازه ای خود را از دست میدهند. این امر التزام استفاده از پوشش ضد حریق اسکلت فلزی و سازه های فلزی را در دو چندان میکند. بر اساس شکل پروفیل های فلزی به کار رفته در سازه های فلزی، ضخامت پوشش ضد حریق بر روی سازه فولادی میتواند افزایش یابد. محاسبه پوشش ضد حریق ساختمان بر روی سازه فولادی بر اساس نقشه ساختمان صورت میپذیرد.  ضخامت پوشش ضد حریق ساختمان نباید از ضخامت پوشش طراحی پایینتر باشد. جهت ایجاد زیبایی، میتوان پوشش ضد حریق ساختمان را با رنگ ها یا پوشش های زیبا کاور نمود. فرایند پوشش ضد حریق سازه های فلزی و اسکلت فلزی ساختمان فرایندی بسیار حساس می باشد. پوشش ضد حریق ساختمان بعد از سندبلاست سطح و اعمال پرایمر بر روی سطح با دستگاه پاشش اعمال میشوند.

2 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *