عایق بندی استخر سیمانی

عایق بندی استخر سیمانی

چرا عایق بندی استخر سیمانی؟

عایق بندی استخر سیمانی اهمیت زیادی دارد. در گذشته استفاده از عایق قیر و گونی بسیار متداول بود اما باید بدانیم که این مواد مشکلات متعدد زیست محیطی و سلامتی را برای انسان‌ها دارد. یکی از روش‌های مطمئن و کاربردی برای آب بندی و عایق استخر و مخازن آبی که در مجاورت آب است؛ استفاده از عایق بندی سیمانی توسط موادی نظیر پلیمرهاست. برای انتخاب و اجرای عایق بندی باید دقت عمل و تصمیم گیری‌های درستی صورت گیرد. استفاده از پوشش اپوکسی یا پوشش پلی یورتان یکی از بهترین گزینه ها برای عایق رطوبتی استخر میباشد. تا از این طریق هیچگونه نشتی دیگر ظاهر نشود. محصولاتی که در عایق بندی استخر سیمانی استفاده می‌شود عبارتند از:

  • پودر پلیمری
  • چسب پلیمری

مراحل عایق بندی استخر سیمانی

نحوه عملکر پودر پلیمری برای عایق بندی استخر سیمانی به این گونه است که ابتدا پودر جامد پلیمری با بتن و آب ترکیب می‌شود واکنش و فعالیت خود را آغاز کرده و این ماده در بافت سیمانی در مقیاسی مولکولی به درون بتن نفوذ کرده و سبب عایق بندی استخر خواهد شد. از این ماده به صورت ترکیب دوغاب سیمانی بر روی بتن و سیمان می‌توان استفاده کرد. این مواد برای پر کردن حفرات و خلل و فرج درون سیمان به کار می‌رود. ماتریس پلیمری مورد استفاده خاصیت آب گریز دارد بنابراین در برابر فشارهای مکانیکی و هیدروستاتیکی بسیار پایدار و مقاوم هستند. در نهایت نیز میتوان از یک لایه دکوراتیو و رنگ برای رویه استخر جهت زیبایی ظاهری استفاده کرد.

نوعی دیگر از عایق بندی استخر استفاده از چسب پلیمری نظیر آکریلات است. این مواد علاوه بر آب بندی، عایق رطوبتی بسیار خوبی هستند و سازه را بسیار مقاوم می‌کند.

مزایای آب بندی پلیمری استخر سیمانی

مزایای چسب آب بند پلیمری برای استخر سیمانی عبارتند از:

  • مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش
  • سرعت بالای اجرا
  • سبک سازی سازه
  • آنتی باکتریال(به دلیل بسته شدن حفرات و جلوگیری از ایجاد و رشد خزه و باکتری)
  • صرفه اقتصادی بالا
  • منعطف
  • دارای الاستیسیته بالا
  • دارای ضخامت کم ( کمتر از ۵ میلیمتر)

بهره گیری از علم نانوفناوری در عایق بندی استخر نیز یکی از روش‌های مناسب است. به دلیل اینکه قابلیت ترکیب در هر نوع ملات را دارد و پیوندهای مولکولی قوی با سازه سیمانی ایجاد می‌کند. نانومواد با آب و آکریلات‌ها قابلیت ترکیب را دارد. گستره دمایی وسیع از ۷۵- تا ۳۵۰ درجه را تحمل می‌کند.

پوشش آبگریز

استفاده از میکروسیلیس نوعی پرکننده معدنی است که به عنوان مواد آبگریز برای عایق بندی استفاده می‌شود.

نوع دیگری از عایق بندی استفاده از ماتریس پلیمری مانند الیاف پلی پروپیلن با پرکننده‌های معدنی است. این ماده تنها با اختلاط در آب به شکل ملات برای عایق بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده سبب جلوگیری از ترک خوردن می‌شود.

نوعی دیگر از عایق‌ها درزبند الاستیک است. این ماده زمانی به کار می‌رود که در استخر درز انبساطی وجود داشته باشد. محصول ماستیک پلی یورتان یک ماده با خاصیت الاستیسیته بالا جهت عایق بندی و درز گیری است که مقاومت بالایی دارد و چسبندگی و گیرش آن نسبت به ماستیک قیری بسیار بیشتر است.

نسل جدیدی از عایق استخر عایق رطوبتی اصلاح شده کوپلیمری است. این عایق دو جزئی است که شامل یک جزء جامد و یک جزء مایع است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *